Porady

Chłodzące właściwości materacy

Lato to dla większości z nas czas odpoczynku, relaksu i upragnionego urlopu. Letnie dni można spędzić na wiele sposobów: wieczorne zachody słońca na plaży, wycieczki rowerowe czy grillowanie ze znajomymi są najbardziej popularnymi formami wakacyjnego relaksu.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że lato to dla niektórych ciężki okres związany z problemami sennymi. Trudności w zasypianiu i częste nocne pobudki to tylko niektóre z dolegliwości towarzyszących osobom cierpiącym na zaburzenia snu.

Warunki atmosferyczne a sen

Gorące i duszne powietrze wpływa negatywnie na sen. Możliwość zaśnięcia zmniejsza się diametralnie, gdy dochodzą do tego problemy z oddychaniem lub nieprzewietrzona sypialnia. Nawet jeśli uda się zasnąć, budząc się rano gwarantujemy sobie ból głowy i ospałość.

Materace lateksowe

Wysoka temperatura zdecydowanie nie poprawia komfortu spania. Wraz z zwiększającymi się słupkami rtęci na termometrze, organizm człowieka poci się, aby oddać nadmiar zgromadzonego ciepła. Nocne pocenie utrudnia sen i pozostawia nieprzyjemne uczucie lepkości. Nie wspominając już o mokrej pościeli, który trzeba wymienić.

Materac a regulacja temperatury

Duże znaczenie w gorące noce ma materac. Odpowiednio dobrany wspiera regulację naturalnej temperatury ciała, przez co ciało nie poci się tak mocno jak w przypadku posłania, które nie oddycha. Sekret tkwi nie tylko w odpowiednim materiale, ale również w budowie materaca.

Jak się okazuje materace piankowe są jednym z najczęściej wybieranych modeli do łóżka. Wygodne i miękkie, zapewniają dobrą pozycję podczas snu. Odpowiednie nacięcia w piance pozwalają na cyrkulację powietrza i w rezultacie oddychanie materaca. Takie rozwiązanie chroni przed rozwojem roztoczy czy grzybów. Co więcej, organizm nie poci się tak mocno a komfort spania jest zdecydowanie lepszy. W celu polepszenia warunków do snu, warto rozważyć specjalne pokrowce wykonane z naturalnych materiałów jak bawełna, które nie blokują ciepła i posiadają właściwości antyalergiczne.

Materace piankowe

Sprytne pianki memory i Visco

Do grupy materacy piankowych zalicza się nie tylko popularną piankę wysokoelastyczną, ale również piankę Visco i memory, które dostosowują się do zmian temperatury ciała. Jak to chroni organizm przed poceniem się? Otóż, wspomniane typy pianek posiadają otwarte komórki w strukturze materiału, przez które powietrze może swobodnie przepływać. Nadmiar ciepła wydostaje się przez kanaliki wewnątrz materaca, tym samym zmniejszając pocenie się organizmu. Niezwykła sprężystość pianki pozwala na jej dopasowanie się do konturów ciała oraz zrównoważenie nacisku w stosunku do jego wagi.

Ten oryginalny pomysł był zaadoptowany przez NASA i wykorzystywany podczas lotów w przestrzeń kosmiczną już w latach 60tych. Obecnie rozwój technologii i przemysłu umożliwił zastosowanie tego typu rozwiązań w codziennym życiu. 

Odpowiednie ubranie

W gorące dni trzeba pamiętać o dobrym przewietrzeniu sypialni przed położeniem się do łóżka. Następną sprawą, która pomoże szybciej zasnąć jest dobór odpowiedniej garderoby. Popularne piżamy z długim rękawem albo nogawkami odpadają. Najlepiej wybierać cienkie koszulki i szorty z naturalnych i przewiewnych materiałów, które nie blokują ruchów powietrza. Skóra lubi oddychać, dlatego też używanie grubych kołder nie wchodzi w rachubę. W upalne, letnie dni powinno się stosować cienkie przykrycia w formie bawełnianego koca lub nawet prześcieradła.