Porady

Co jest przyczyną nagłych szarpnięć i skurczy podczas zasypiania?

Czy zdarza ci się czasem, że twoje ciało wzdrygnie się gdy zasypiasz? Istnieje sporo teorii na temat, co może powodować te przypadkowe ruchy.

Tak naprawdę każdy z nas tego doświadczył. Już praktycznie smacznie śpimy, kiedy nagle nasze ciało z jakiegoś powodu drgnie i szarpnie się w przypadkowym kierunku. To może powodować nieporozumienia z partnerem , a nawet rozbawienie ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co powoduje ten dziwny fenomen? Przyjrzymy się rożnym teorią, by dowiedzieć się, co powoduje szarpanie i skurcze podczas zasypiania.

Czym jest szarpnięcie w czasie snu?

Skurcze podczas zasypiania są naukowo znane jako „hipnagogiczne szarpnięcia”. Nazwa taka dlatego ponieważ te szarpnięcia zwykle pojawiają się, gdy jesteśmy w stanie hipnagogicznym, który występuje pomiędzy jawą a snem. Są one najczęstsze u dzieci i są w zasadzie nieświadomym skurczem mięśni, które pojawia się podczas dryfowania w sen. Śródsenne szarpnięcia mogą być całkowicie przypadkowe lub wywołane przez niektóre wyzwalacze, takie jak dźwięk lub światło.

Materace lateksowe

Ekspert snu dr Natalie Dautovich stwierdza:

„Kiedy przechodzimy ze stanu czuwania w sen, doświadczamy hipnagogicznego stanu świadomości. Podczas tego stanu, możemy doświadczyć niepowtarzalnych zjawisk w tym śródsennych szarpnięć, które często towarzyszą wrażeniu spadania. Niepokój skupiony w nogach powodujący okresowe szarpanie nóg podczas snu może być objawem zaburzeń snu.”

Dlaczego gdy zasypiamy szarpnie nami od czasu do czasu?

Jeśli brzmi to wam znajomo, nie martwcie się, ponieważ nie jesteście sami. Według LiveScience, 60-70% osób doświadcza drgania podczas zasypiania i jest to tylko liczba osób, które zdołały zapamiętać te drgawki. Wiele hipnagogicznych szarpnięć może być niezarejestrowanych.

Materace piankowe

Jeśli chodzi o naukę to istnieją różne teorie dlaczego może wystąpić drganie w momencie gdy zasypiamy, ale niewiele konkretnych dowodów. Niektóre badania sugerują, że pozbawienie snu oraz czynniki takie jak stres lub niepokój mogą zwiększyć szanse na skurcze w czasie snu. Niektórzy ludzie łączą hipnagogiczne szarpnięcia z odwiecznym koszmarem: spadaniem we śnie.

Chociaż ruchy te mogą korelować z niektórymi snami, takimi jak spadanie czy potknięcie się, obawy hipnotyzmu zwykle nie odzwierciedlają tego, co się dzieje w świecie marzeń. Zamiast tego mózg buduje marzenia senne oparte na tym, co działo się w świecie rzeczywistym. Innymi słowy, gdy doświadczamy szarpnięcia nasz mózg odpowiada na ruchy naszego ciała i wyczarowuje spadający scenariusz w naszej głowie. Tak jak w przypadku, kiedy budzik zadzwoni i wcielamy dźwięki do snu.

Ale co powoduje, że te ruchy w ogóle występują?

Sugeruje się , że hipnagogiczne szarpnięcia są ostatnimi próbami odzyskania kontroli nad ciałem, gdy zasypiamy. W miarę jak paraliż senny rozwija się, pozostała energia z dnia kumuluje się i pojawia się w pozornie losowych ruchach. Innymi słowy – szarpnięcia są ostatnim oddechem normalnej codziennej kontroli motorycznej.

Interesująca hipoteza za hipnagogicznymi szarpnięciami twierdzi, że są to „niewypały” nerwów za dnia pojawiające się podczas przejścia organizmu z jawy do snu. Inna idea łączy je ze starożytnym odruchem lędźwiowym polegającym na tym, że mózg interpretuje relaks ciała jako sygnał, iż śpiący zaraz spadnie z drzewa, a tym samym powoduje natychmiastowe reakcje mięśni.

Czy można powstrzymać te szarpnięcia?

Chociaż nie ma jednoznacznego wyjaśnienia na wstrząsy podczas zasypiania, powyższe teorie sugerują, że czynniki zewnętrzne również mogą odegrać pewną rolę. Jeśli ostatnio cierpieliśmy z powodu wielu śródsennych szarpnięć, najlepszą radą byłoby unikanie jakiegokolwiek dodatkowego światła lub dźwięku w sypialni i spróbować obudzić się naturalnie bez budzika. Oprócz tego, uwzględnijmy relaks w codziennej rutynie, by spróbować zminimalizować poziom stresu i niepokoju. Nie zapomnijmy o wygodnym materacu do spania, zapewniając sobie komfort snu na całą noc.