Porady

Czy ścielenie łóżka jest potrzebne?

Dla wielu osób ścielenie łóżka wydaje się niepotrzebną czynnością, która tylko zabiera cenny czas. Pęd życia, codzienny natłok obowiązków i nieregularny tryb pracy może przyczynić się do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Stres, problemy i roztrząsanie przeżytych chwil odbija się negatywnie również na śnie.

Na szczęście nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Nawet najbardziej zapracowana osoba może wprowadzić porządek i regularność do swojego życia. Drobne czynności wykonywane systematycznie sprawią, że jakość snu oraz dzienny tryb może ulec pozytywnym zmianom. Jednym z przykładów takich działań jest właśnie ścielenie łóżka.

Zagrożenie dla zdrowia

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Kingston University w Wielkiej Brytani wykazało, że pominięcie ścielenia łóżka ma negatywny wpływ na zdrowie. Jak to wyjaśnić? Naukowcy ujawnili, że pościeli pozostawiona w nieładzie po porannym przebudzeniu stwarza idealne środowisko do rozwoju roztoczy i grzybów. Mało kto wie, że jest to związane z zatrzymywanie wilgoci we wnętrzu kołdry czy prześcieradła. W połączeniu ze słabą wentylacją lub brakiem wietrzenia, powoduje, że pościel jest idealnym domem dla roztoczy, które mogą łatwo rozmnażać się i żyć w jej wnętrzu. Jak ustalono, takie zaniedbywanie porannej rutyny ścielenia łóżka powoduje zwiększenie ryzyka zachorowalności na astmę, zapalenia skórne lub inne alergie oddechowe. Badania pokazują, że niezasłane łóżko może być domem dla nawet 1,5 miliona roztoczy. Aby uniknąć chorób spowodowanych przez roztocza, najlepiej jest z nimi walczyć już od samych podstaw. Dobrym nawykiem po porannej pobudce jest rozwieszenie pościeli na balkonie, co zapewni cyrkulację powietrza i polepszy jej świeżość. Czasami nawet otwarte okno pomaga w zahamowaniu rozwoju roztoczy we wnętrzu kołdry czy poduszki. Jeśli chodzi o materac, to najlepiej aby również posiadał odpowiednią wentylację. Najlepszymi modelami do tego zadania są materace lateksowe, które mają działanie antyalergiczne i antygrzybiczne a ich otwarta struktura pozwala na swobodny przepływ powietrza podczas snu. Wiele szkodników można usunąć również za pomocą różnych środków czyszczących czy odkurzacza.

Materace lateksowe

Zacznij od podstaw

Większość osób nie przywiązuje uwagi do codziennego ścielenia łózka po przebudzeniu się. Zazwyczaj jest to związane z brakiem czasu. Dodatkowe minutki snu bardziej przekonują do pozostania pod ciepłą kołdrą niż mozolne układanie zgniecionej pościeli. Jednak regularne ścielenie łóżka wprowadza podstawowe przyzwyczajanie do porządku oraz organizacji. Zaspany organizm szybciej się obudzi, wykonując proste poranne czynności a trochę aktywności fizycznej wpłynie pozytywnie na krążenie krwi oraz elastyczność mięśni.

Wracając do domu po ciężkim dniu w pracy wita nas przytulna sypialnia, która aż zaprasza do snu. Co więcej, ścielenie łóżka to ważny element w codziennym wyznaczaniu celów do realizacji. Ta drobna, estetyczna czynność sprawia, że umysł kwalifikuje je jako wykonane zadanie i sprawia, że mamy lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Takie działanie ma znaczący wpływ na podejście do zadań w pracy, gdzie zaczynanie od prostych rzeczy jest lepsze dla ogólnego wyniku. Ścielenie łóżka to też zwrócenie uwagi na fakt, że małe rzeczy również mają znaczenie. Chwila dystansu do świata i nas samych czasami jest potrzebna każdemu.