Porady

Czy sypialnia dziecka powinna być strefą bez telewizora?

Nie jest tajemnicą, że telewizor i światło przez niego emitowane nie sprzyja dobrze przespanej nocy. Telewizory i ekrany innych urządzeń elektronicznych wytwarzają światło niebieskie. Jest to korzystne w ciągu dnia, ponieważ może zwiększać uwagę, czas reakcji, a nawet nastroju. Jednak, gdy zachodzi słońce to zupełnie inna historia. Światło hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu, który ma wpływ na nasz codzienny rytm dobowy, a niebieskie światło ma jeszcze mocniejszy efekt. Naukowcy z Harvardu odkryli, że po wystawieniu się na działanie porównywalnych ilości niebieskiego i zielonego światła (światło zielone ma dłuższe fale), niebieskie światło tłumi melatoninę i przesuwa rytm dobowy o dwa razy dłużej, niż zielone światło.

Co to oznacza dla snu naszych dzieci?

Wiele dzieci ma telewizory w swoich pokojach. To stało się cechą współczesnego życia, w którym technologia zajmuje każdy cal kwadratowy domu. Nie jest również rzadkością w przypadku dzieci oglądanie telewizji lub grania w gry komputerowe zanim pójdą do łóżka, tak jak dorośli.

Badania sugerują, że nie jest to dobry pomysł. Opublikowane przez National Sleep Foundation pokazały skutki wykorzystania w dni powszednie telewizorów, komputerów i gier wideo w grupie 9-letnich dzieci. Wyniki pokazały, że te dzieci, które oglądały więcej niż dwie godziny telewizji dziennie miały około 11 minut mniej snu na dobę w porównaniu do tych, które oglądały mniej niż dwie godziny telewizji.

Materace lateksowe

Czy telewizja jest przyczyną koszmarów u dzieci?
Okazuje się, że późne oglądanie telewizji może być przyczyną koszmarów nocnych u dzieci i zmniejsza jakość snu każdej nocy.

Badania wzorców snu na 100 dzieciach wykazały, że te, które miały telewizor w sypialni znacznie częściej miewały koszmary i lęki nocne, mówiły przez sen i były zmęczone po przebudzeniu. Zaobserwowano również znaczne obniżenie jakości snu u tych dzieci, które oglądały telewizję wieczorem w porównaniu do oglądania wcześniej w ciągu dnia.

Czy sypialnia dziecka powinna być strefą bez telewizora?

Większość konsultantów snu dzieci uważa, że na pewno nie na korzyści z posiadania przez dziecko telewizora w pokoju. Dziecko może ulec pokusie późnego oglądania telewizji, co może mieć duży wpływ na jego sen. Na ekranie (także od komputera i telefonu) emituje niebieskie światło, które jest jak światło dzienne. Mózg nie uważa więc, że nadszedł czas nocy i nie wytwarza melatoniny. Melatonina wywołuje sen i sprawia, że łatwiej zasnąć, a więc oglądanie telewizji może wydłużyć czas zasypiania. Także naprawdę trudno jest znaleźć jakichkolwiek pozytywy z posiadania telewizora w sypialni dziecka.

Materace piankowe

Pamiętajmy o zdrowym materacu dla dziecka

To na czym dziecko śpi ma również ogromne znaczenie. Dziecko rośnie, jego organizm rozwija się codziennie. Spędzając kilka czy kilkanaście godzin w łóżku powinno mieć zapewnione odpowiednie wsparcie dla kształtującego się kręgosłupa. Wpłynie to prawidłowo na jego budowę. Polecamy materace jednostrefowe, szczególnie materace piankowe lub lateksowe. Dają one dobre podparcie dla kręgosłupa, zapewniają zdrowy sen, a dziecko każdej nocy będzie miało wygodny i relaksujący odpoczynek.