Porady

Jak działa wentylacja w materacach?

Przewiewny i zdrowy materac to podstawa w każdej sypialni. Specjalna budowa takich modeli sprawia, że organizm śpiącej osoby nie przegrzewa się. Z wentylacją w posłaniu można spotkać się w niemal każdym typie materaca. Jednak najskuteczniej działa ona w wersjach z pianką lateksową.

Budowa materaca a działanie

Wiele osób kojarzy przewiewność z otwartą przestrzenią lub cienkimi materiałami. W przypadku materacy jest to tylko częściowa prawda. Specjalna budowa komórek pozwala na swobodny przepływ powietrza podczas użytkowania danego modelu. Produkowane ciepło nie jest magazynowane we wnętrzu wkładu, tym samym nie powodując podwyższenia temperatury organizmu.

Materace lateksowe są przykładem idealnej wentylacji właśnie ze względu na duże odstępy między komórkami. Sieć mikroporów zapewnia optymalną cyrkulację we wnętrzu wkładu. Co więcej, stawiając na lateks w technologii Vita Talalay, otrzymuje się antyalergiczny i antygrzybiczny materac, który jest najzdrowszym wyborem dla osób z problemami układu oddechowego czy ruchowego. W jego wnętrzu nie gromadzą się roztocza, które tak często można spotkać w długo niewietrzonym posłaniu.

Materace lateksowe

Zbyt gorąco

Nikt nie lubi budzić się w nocy oblany potem. I to nie z powodu koszmarów nocnych czy podkręconego maksymalnie centralnego ogrzewania. Materac może być bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnych pobudek w nocy czy problemów z zaśnięciem. Jak to jest możliwe? Wszystko przez materiał, z którego jest wyprodukowany. Wystarczy wziąć pod lupę popularne modele kieszonkowe, które są obudowane pianką poliuretanową i przekładkami tapicerskimi. Im większa gęstość i grubość takiego rodzaju pianki, tym gorzej oddaje ciepło.

Z drugiej strony, materace lateksowe mimo swojej grubości i gęstości nie przysparzają takich problemów. Taki rodzaj posłania świetnie sprawdza się w letnie, upalne dni.

Wentylacja a pokrowce

Może się wydawać, że pokrowiec zatrzymuje ciepło gromadzące się w materacu. Nic bardziej mylnego. Wybierając bawełniany materiał lub stosując model z właściwościami chłodzącymi, ma się pewność, że przepływ powietrza nie zostanie w żaden sposób zatrzymany.

Materace piankowe

Taki materac jest cały czas aktywny. Oznacza to, że w czasie upałów chłodzi rozgrzany organizm, a podczas zimniejszych okresów roku, daje optymalne ciepło. Wiele modeli posiada dodatkowo antybakteryjne działanie i lepiej odprowadza ciepło. Takie rozwiązanie przyda się szczególnie panom, których temperatura ciała jest zdecydowanie wyższa niż u kobiet.

Bogata oferta

Materace lateksowe to nie tylko monobloki, które są wycięte z jednego kawałka pianki. Obecnie można spotkać się z różnie skonstruowanymi modelami. Niektóre dla lepszej wentylacji posiadają konturowe nacięcia na całej długości, które zwiększają ilość odprowadzonego ciepła. Pianka lateksowa może zostać również połączona z pianką termoelastyczną czy wysokoelastyczną, która wprowadza specjalne strefy twardości dla lepszego rozłożenia nacisku na poszczególne partie ciała.