Porady

Jak spać w ciąży

Ciąża to magiczne doświadczenie, ale wiąże się również ze zmianami zarówno fizycznymi jak i codziennej rutyny. Sen jest tylko jedną ze sfer codziennego życia, które mogą być dotknięte. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym sposobom, by zapewnić spokojny sen w czasie ciąży.

Pierwszy trymestr

Nowe życie wewnątrz ciebie dopiero co się ujawniło, a jednak z jakiegoś powodu jesteś już wyczerpana. Zapewne naczytałaś się sporo o tym, że nie będzie dużo spania w pierwszym roku po urodzeniu dziecka, więc wydaje się trochę niesprawiedliwe, że teraz nie jesteś w stanie dobrze spać.

W tak ważnym momencie rozwoju dziecka jest kluczowym byś była wypoczęta i zdrowa. Proste zasady jak: nie picie zbyt dużo płynów przed snem będzie korzystne dla spokojnego snu, tak jak gimnastyka na początku dnia. Co jest szczególnie ważne to ucinanie sobie zaplanowanej popołudniowej drzemki. Upewnienie się, że mamy prawidłowo podtrzymujący nasze ciało materac jest koniecznością.

Materace lateksowe

Jak spać

Jeśli lubisz spać na brzuchu, to rosnący brzuszek sprawi, że będzie to niemożliwe. Zaleca się spać na lewej stronie, gdyż ta pozycja pomaga krwi i innym składnikom odżywczym swobodnie płynąć do dziecka i macicy oraz pomaga nerkom oczyścić się.

Drugi trymestr

Na tym etapie organizm bardziej przyzwyczaja się do bycia w ciąży, ale nadal istnieją pewne problemy. Może pojawić się zgaga, kiedy dziecko naciska na brzuch. Podczas spania mogą wystąpić skurcze nóg i wyraziste sny, które zakłócają sen.

Spożywaj lekkostrawne jedzenie pod koniec dnia, unikając ostrych przypraw i pozostań w pozycji pionowej przez kilka godzin po jedzeniu – może to pomóc w złagodzeniu objawów zgagi, jeśli na nią cierpisz. Na tym etapie ciąży presja wagi dziecka na Twój organizm sprawia, że czujesz się niewygodne, a jedynym sposobem, by to odciążyć jest możliwie najlepsze wsparcie. Miękki materac redukuje napięcia ciała i pozwala na spokojny sen.

Materace piankowe

Jak spać

Kiedy wejdziesz w najbardziej intensywną fazę ciąży, to czas, by skupić się na poprawie środowiska snu. Bardziej miękka pościel i poduszki wspierające to podstawa w sypialni ciężarnej kobiety. Polecamy materace termoelstyczne, ponieważ idealnie dopasowują się do kształtu ciała osoby leżącej, zapewniając zdrowe wsparcie.

Trzeci trymestr

Pod koniec ciąży często budzimy się kilka razy w nocy. Nasila się ból w dole pleców z powodu większej wagi dziecka i nacisku na kręgosłup.

Może się okazać, że ty i twój partner macie bardzo różne wymagania snu na tym etapie ciąży, a wstawanie z łóżka może być szczególnie dużym wysiłkiem fizycznym. Regulowany stelaż z indywidualnymi ustawieniami pozwoli uzyskać komfort snu i leżenia pod każdym kątem, a także pomoże podczas wstawania z materaca.

Jak spać

Aby ulżyć napięciom w dolnej części pleców i poprawić krążenie warto spać na lewym boku. Poduszka między kolanami, za plecami i pod ciężkim brzuchem złagodzi dolegliwości. Zalecamy materac miękki lub średnio miękki.

Podczas ciąży zasadnicze znaczenie ma, by sen nie był w żaden sposób utrudniony. Ważne jest, by zdawać sobie sprawę z wpływu materaca na sen. Upewniając się, że Ty i Twoje dziecko jesteście prawidłowo wspierani jest jedyną pewną drogą do osiągnięcia niezbędnego odpoczynku.

Polecamy np. Materac kieszonkowy średnio miękki Czar Nocy.