Okres wiosenno-letni to nie tylko dłuższe, słoneczne dni, ale również duże wyzwanie dla organizmu. Zmieniające się warunki termiczne mogą wpływać negatywnie na sen. Zbyt wysoka temperatura utrudnia nocny odpoczynek i sprawia, że rano budzimy się zmęczeni i niewyspani. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, które sprawią, że jakość i komfort snu w ciepłe dni ulegnie poprawie.
Lateksowy materac
Podłoże, na którym śpimy to jeden z najważniejszych czynników wpływających na sen. W przypadku zbyt wysokich temperatur sugeruje się materace lateksowe, które mają doskonałą wentylację. Specjalna budowa pozwala na swobodny przepływ powietrza, które nie jest magazynowane we wnętrzu wkładu. Organizm nie poci się, przez co nie ma możliwości rozwoju roztoczy, pleśni czy grzybów. Ogólnie tego typu modele są najbardziej higienicznym i zdrowym podłożem dla snu.
Bawełniana pościel
Nie od dziś wiadomo, że bawełna to jedna z najbardziej oddychających tkanin znanych na świecie. Pościel wykonana z takiego surowca zapewnia swobodny przepływ powietrza między ciałem a posłaniem. Bawełna posiada również dużą chłonność, więc nawet jeśli ciało ma skłonności do przegrzewania się, to przewiewna poszewka lub prześcieradło pochłonie nadmiar potu. Najlepiej wybierać modele o dużej absorbcji. Dla osób, które chcą mieć wysokiej klasy materiał o dużej wytrzymałości zaleca się egipską bawełnę, która ma dłuższe włókna. To oznacza, że pościel jeszcze bardziej oddycha.
Klimatyzacja DIY
Na pierwszy rzut oka słowo klimatyzacja nie kojarzy się dobrze. Wiele osób mimo wyraźnej ulgi odczuwanej w gorące dni skarży się na katar, zapchane zatoki czy kaszel. Wszystko ze względu na filtrowane powietrze, które jest suche i nie zapewnia odpowiedniej wilgotności. Nie mówiąc już o ryzyku rozwoju pleśni i grzybów w nieczyszczonych urządzeniu. Jednak zamiast stawiać na fabryczne modele, warto zastanowić się nad wersją wykonaną własnoręcznie.
Tak zwana klimatyzacja DIY, czyli „zrób to sam”, to doskonała alternatywa dla standardowych systemów wentylacji w pomieszczeniu. Nie jest trudna do wykonania, a co najważniejsza każdy może ją zrobić bez wydawania dużej sumy na zaawansowane technologie. Wszystko czego potrzeba to zamrażarka, wentylator i kostki lodu. Wystarczy, że umieścimy wspomniane kostki w płytkiej misce lub na patelni, tak aby znajdowały się bezpośrednio przed wentylatorem, który jest skierowany na łóżko. Potem wystarczy już tylko cieszyć się przyjemnym i chłodnym powietrzem.
Schłodzone prześcieradło
Kolejnym prostym sposobem na zwiększenie komfortu podczas upalnych nocy jest schłodzenie prześcieradła czy poszewki w lodówce lub zamrażarce. Wystarczy umieścić wspomniane rzeczy na kilka minut w chłodnym urządzeniu przed położeniem się spać. Miłe uczucie chłodu zdecydowanie poprawi szybkość zaśnięcia i jakość nocnego odpoczynku.
Dostosowanie ogrzewania
Jeśli w sypialni mamy grzejniki, warto upewnić się czy nie są włączone. To samo tyczy się ogrzewania podłogowego, które w okresie wiosennym może być automatycznie włączone. Dobrym pomysłem jest również dostosowanie kierunku przepływu powietrza w okapie. Ważne, żeby rury były uszczelnione i zapewniały swobodny ruch powietrza między wnętrzem domu a częścią zewnętrzną.
Wygodna piżama
Istotnym elementem każdego zdrowego snu jest dobranie odpowiedniego stroju. W gorące dni długie nogawki spodni czy koszuli nocnej nie są dobrym pomysłem. Nie tylko blokują przepływ powietrza, ale magazynują ciepło, przez co zwiększają pocenie się organizmu. Dobrym rozwiązaniem będzie koszulka z krótkimi rękawkami oraz krótkie spodenki wykonane z bawełny.
Egipska metoda
Egipcjanie nie bez powodu znają wiele sposobów na poradzenie sobie z wysoką temperaturą. Dlatego warto uczyć się od najlepszych i wziąć przykład z mieszkańców północnej Afryki, którzy w prosty sposób ochładzają ciało podczas gorących nocy. Wystarczy, że zamoczymy ręcznik lub prześcieradło w chłodnej wodzie i użyjemy ich jako kołdry. Jednak warto mieć na uwadze, że takie rozwiązanie jest dobre w przypadku naprawdę wysokich temperatur i minimalnego ruchu powietrza. Inaczej można łatwo się przeziębić.
Alternatywną rzeczą służącą do obniżenia temperatury ciała, mogą być również małe schładzacze do rąk, które umieszcza się w najbardziej przegrzanych częściach organizmu, np. na nadgarstkach, szyi, kostkach czy w pachwinach.