Porady

Jaka jest prawidłowa pora snu dla Twojego dziecka?

Jaki jest właściwy czas, by położyć dziecko spać? Poniżej podajemy optymalne pory do spania w zależności od wieku dziecka.

Większość rodziców zna dobrze nocne bitwy z dzieckiem o porę do spania. Z maluchem stale twierdzącym, że nie jest jeszcze zmęczony i że mama Gosi pozwala jej siedzieć do22,00, trudno wiedzieć czy postępujemy właściwie.

Bez względu na to jak mocno nasze dziecko prosi, należy pamiętać, że wczesna pora spania dziecka jest niezbędna nie tylko dla naszego własnego odpoczynku, ale również dla rozwoju dziecka. Tak więc, aby pomóc wybrać najlepszą porą do spania dla młodzika, sprawdziliśmy co na ten temat sądzą najlepsi eksperci snu i ich zalecane pory kładzenia się spać.

Materace lateksowe

Ile snu potrzebują dzieci?

Idealna dla Twojego dziecka pora do spania jest zależna od wieku, młodzież będzie potrzebowała znacznie mniej snu niż noworodki. Psychiatra i neurolog dr Daniel Amen zaleca następujące godziny snu dla każdej grupy wiekowej:

  • Niemowlęta: 12-18 godzin. Noworodki nie rozwinęły jeszcze rytmu dobowego, więc jeśli dziecko jest w tym wieku nie stosujemy się do normalnego jednofazowego cyklu snu. Niemowlęta śpią i budzą się w ciągu dnia.
  • Małe dzieci: 11-14 godzin. Gdy maluchy osiągną około 18 miesięcy ich czasy drzemki zmniejszy się do jednej dziennie trwającej około 1-3 godzin. Wtedy odpowiednio zwiększy się ich czas snu w nocy.
  • 3-5 lat: do 12 godzin. W tym wieku mogą pojawić się problemy z utrzymaniem snu w nocy, ponieważ mocno rozwija się wyobraźnia dziecka i pojawiają się koszmary senne.
  • Wiek szkolny: do 11 godzin. Chociaż istnieje rosnące zapotrzebowanie na więcej czasu aktywnego w tym wieku, odpowiednia ilość snu jest wciąż niezbędna dla ich wzrostu.
  • Nastolatki: do 10 godzin. Nastolatki będą potrzebować nie więcej niż 10 godzin snu w nocy, jednakże niech nie zejdą poniżej zalecanych 8 godzin dla dorosłych.

Powyższe godziny pory do spania ustawiamy odpowiednio niezależnie od czasu, o której trzeba wstać rano. Batya Sherizen – trener i ekspert snu dziecka, omawia zalety spania dzieci przez całą noc zamiast drzemek w ciągu dnia:

„Ważne jest, aby wykorzystać naturalny rytm organizmu, by być pewnym, że dzieci otrzymują niezbędną ilość snu. Chociaż niektórzy rodzice kładą spać dzieci później i oferują dłuższą drzemkę po południu, nie polecam tego rodzicom z którymi pracuję. Wynika to z faktu, że dzieci będą miały najwięcej energii w najdłuższym możliwym odcinku snu.

Materace piankowe

Dlaczego dzieci potrzebują tyle snu?

Zalecane godziny mogą wydawać się przesadzone, szczególnie dla nas dorosłych, którzy mogą pozwolić sobie na skromne 8 godzin snu. Jednak te długie cykle snu są bardzo potrzebne dla rozwoju dziecka. Dr Daniel Amen wyjaśnia to, mówiąc:

“Wszyscy wiemy, że uzyskanie dobrego snu jest ważne. Niewyspanie powoduje, że dzieci będą zmęczone następnego dnia, może to mieć wpływ na ich rozwijające się mózgi. Często mówię moim pacjentom i ich rodzicom, że brak snu może powodować depresję, problemy z uwagą i uczeniem się, zaburzony osąd i impulsywne problemy z kontrolą. Sen to najbardziej skuteczny czas na działanie hormonów wzrostu u dzieci.

Sen pomaga odświeżyć mózg. Bez snu wiele naszych układów w organizmie może nie działać prawidłowo. Więc jest to istotne, by mózg dziecka miał wystarczająco dużo czasu na regeneracje i rozwój podczas snu. Po prostu, organizmy, które muszą bardziej się rozwijać potrzebują więcej snu i dobry sen ma kluczowe znaczenie dla wzrostu i rozwoju dzieci.”

Jak położyć dziecko spać ?

Wiemy już, kiedy dziecko musi iść do łóżka, ale następne pytanie brzmi: w jaki sposób je zachęcić do snu, gdy nie jest zmęczone.

W przypadku młodszych dzieci można zwabić je do łóżka oferując czytanie bajki na dobranoc. W ten sposób uzyskujemy wspólnie spędzony czas razem. Opowieści na dobranoc pomagają rozwinąć wyobraźnię dziecka podczas ich edukacji. Nastolatek również może poczytać w łóżku, np. komiks.

Upewnijmy się, że środowisko w którym śpi dziecko jest ciche i ciemne, bez hałasu i światła, które będą zakłócać produkcję melatoniny. Zapewnijmy dziecku wygodne łóżko. Tu ogromne znaczenie ma materac na jakim śpi dziecko. Powinien być wygodny, najlepiej jednopolowy, dopasowujący się do rosnącego ciała dziecka. Najlepsze będą materace piankowe i materace lateksowe . Nasz sklep z materacam oferuje kilkanaście modeli, które będą pasować do dziecięcej sypialni.

Wreszcie ważne jest, aby stworzyć i utrzymać regularny harmonogram snu, więc ustalcie odpowiednią porą do spania zdecyduje się ją wypróbować i stosować co noc, by dziecko mogło wyrobić u siebie naturalną rutynę i zasypiać co noc jak tylko przyłoży głowę do poduszki!