Porady

Czym kierować się przy wyborze materaca

Zanim kupimy nowy materac do naszej sypialni odpowiedzmy sobie na kilka pytań, które ułatwią właściwy wybór materaca dla nas.

Ile ważysz?

Nasza waga ma duże znaczenie przy wyborze nowego materaca. Jeśli ważymy poniżej 80 kilogramów możemy zakupić materac o twardości średnio twardej, średniej lub średnio miękkiej np. materace piankowe. Także miękki materac będzie dla nas dobry, jeśli lubimy takie podłoże. Dla osób ważących powyżej 80 kilogramów poleca się materace od twardości średnich i wyżej. Natomiast gdy nasza waga jest większa niż 100 kg, wybierajmy materace twarde i wysokie, które bez problemu podtrzymają nasze ciało we właściwym ułożeniu. Zbyt miękkie materace odpadają, ze względu na efekt zapadnięcia się.

Wiercisz się w nocy?

Jeśli zazwyczaj kręcimy się, wiercimy i ciągle zmieniamy pozycję wybierajmy materac z jedną strefą twardości. Zapewni on nam prawidłowe podtrzymanie ciała bez względu w jakiej pozycji i na której części materaca leżymy. Gdy więc zasypiasz z głową na poduszce, a budzisz się rano z głową w nogach – materac jednopolowy będzie dla ciebie.

Śpisz spokojnie?

Osoby, które śpią spokojnie, zawsze z głową na poduszce mogą zakupić materac z siedmioma strefami twardości. Każda taka strefa jest specjalnie dopasowana pod różne części naszego ciała. Mamy inne podłoże na barki, inne na część lędźwiową i inną twardość na nogi. Zwiększa to komfort leżenia.

Masz problemy z kręgosłupem?

Gdy cierpimy na problemy zdrowotne z kręgosłupem kupmy materac z właściwościami ortopedycznymi i termoelastycznymi. Polecany jest tu szczególnie materac lateksowy wykonany z lateksu w technologii Talalay. Podpiera on prawidłowo nasz kręgosłup, rozluźnia mięśnie pleców i powoduje, że ciało leży we właściwym ułożeniu. Materace termoelastyczne reagują na ciepłotę ciała i przez to idealnie dopasowują się pod nasz ciężar i kształt. Zapewnia to indywidualne komfortowe spanie dla każdej osoby.

Pocisz się w nocy?

Jeśli masz problem z nadmiernym poceniem się gdy śpisz, zainwestuj w materac, który posiada dobre właściwości cyrkulacji powietrza. Oddychające materace szybko odprowadzają nagromadzone przez ciało ciepło, wentylują podłoże, a wszystko to dzięki zastosowaniu kanalików cyrkulacyjnych. Takie właściwości posiadają materace lateksowe i poszczególne materace piankowe.

Jesteś uczulony na roztocza, pleśnie i grzyby?

Najlepszy dla alergika będzie materac lateksowy oraz z pianki termoelastycznej. W lateksie nie rozwijają się grzyby i bakterie.

Masz wrażliwą skórę?

Wybierz materac z pokrowcem wykonanym ze 100% bawełny, który można zdejmować do prania.

Szukasz materaca dla siebie i partnera?

Dla par polecane są materace, które pracują wyłącznie pod indywidualnym naciskiem. Wtedy zmiany pozycji jednej osoby nie wpływają na drugiego śpiącego. Szukaj materaca dla was pośród materacy lateksowych, piankowych i termoelastycznych. Również niektóre modele materacy kieszonkowych, o dużym zagęszczeniu sprężyn na jednym metrze kwadratowym , sprawdzają się dla dwóch leżących osób.

Preferujesz twarde podłoża?

Im wyższy materac tym twardszy. Kup materac wysoki, a zapewnisz sobie odpowiednia twardość. Materace kokosowe także należą do twardych materacy.

Cierpisz na astmę?

Jeśli jesteś astmatykiem i musisz spać w pozycji półleżącej zainwestuj w stelaż z regulacją zagłówka. W szybki i łatwy sposób ustawisz materac w zdrowej dla ciebie pozycji.

Masz problemy z krążeniem w nogach?

Gdy nogi często puchną, bolą i pojawiają się problemy z żylakami, dobrym zakupem będzie materac ze stelażem regulowanym. Regulacja zanóżka pozwoli na trzymanie nóg wyżej podczas snu lub wypoczynku.