Porady

Materac medyczny – co warto o nim wiedzieć i kto powinien go kupić?

Materac medyczny – co warto o nim wiedzieć i kto powinien go kupić?

Podłoże, na którym śpisz, ma niebagatelny wpływ na Twoje samopoczucie i zdrowie. Jeśli codziennie budzisz się z bólem kręgosłupa czy mięśni i nie wysypiasz się, najpewniej jest to oznaka źle dobranego materaca. Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc w tym przypadku warto zaopatrzyć się w materac medyczny, który skutecznie zniweluje skutki odpoczynku na złym podłożu. Produkt ten jest przeznaczony nie tylko dla osób, które mają problemy z bólami poszczególnych partii ciała, ale również i dla tych, którzy w końcu chcą się pożądanie wysypiać. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się materac medyczny i czy warto go kupić.

Jakie cechy posiada materac medyczny?

Jak sama nazwa wskazuje, materac medyczny wykazuje inne cechy, niż standardowe materace, ponieważ jego głównym przeznaczeniem jest sprawienie, że osoby przechodzące rehabilitację, alergicy czy osoby starsze, które coraz częściej spędzają czas w łóżku, będą miały najlepsze podłoże do odpoczynku. Aby produkt ten mógł w ogóle nazywać się medycznym, musi przejść szereg testów i badań oraz uzyskać odpowiednie certyfikaty i pozytywną opinię ośrodków rehabilitacyjnych. Tylko wtedy ciało osoby rehabilitowanej, będzie w stanie w pełni się zregenerować, co będzie miało również wpływ na jakościowy sen.

Materac medyczny musi:

Materace lateksowe
  • być idealnie dopasowany do użytkownika, 
  • powinien zapewniać prawidłową cyrkulację powietrza,
  • mieć właściwości przeciwbakteryjne i antyalergiczne,
  • być trwały. 

Jakie właściwości posiada materac medyczny?

Materace medyczne zawierają w sobie trzy główne właściwości: przeciwodleżynowe, antyalergiczne i ortopedyczne. Tak też często są one nazywane. Poniżej właściwości te zostały opisane w bardziej szczegółowy sposób:

  • właściwości przeciwodleżynowe – materace medyczne produkowane są również z myślą o tych, którzy przechodzą długą rekonwalescencję, nie mogąc wstać z łóżka. Wówczas chora osoba leżąca na złym podłożu narażona jest na odleżyny, które powstają w miejscach, które narażone są na długi i mocny ucisk, sprawiający, że może dojść do obrzęku, a co za tym idzie, poważnych powikłań. Warto więc zainwestować w materac szpitalny posiadający właściwości przeciwodleżynowe, kiedy nie możemy ruszyć się z łóżka podczas poważnej choroby lub opiekujemy się osobą starszą, która potrzebuje odpowiedniego podłoża do spania. 
  • Właściwości antyalergiczne – materac medyczny powinien zapewniać również wysoką higienę snu. Warto więc wybierać te modele, które posiadają certyfikaty świadczące o zapobieganiu rozwojowi roztoczy i bakterii. Dodatkowo produkty te wyposażone są w pokrowce, które można prać w warunkach domowych, co przydaje się, zwłaszcza jeśli z materaca korzysta osoba chora lub ktoś, kto nagminnie jada w łóżku.
  • Właściwości rehabilitacyjne – materace ortopedyczne przydają się najczęściej wśród osób chorujących na zwyrodnienia kręgosłupa, bóle mięśni i stawów. Nie pozwalają na ucisk i bardzo dobrze podpierają sylwetkę. Podczas snu ciało rozluźnia się, a użytkownik materaca budzi się wypoczęty i zrelaksowany. Materac medyczny, ortopedyczny nie musi być przeznaczony tylko dla osób, które posiadają problemy z kręgosłupem, ale może stanowić profilaktyczne rozwiązanie, aby takich problemów w przyszłości uniknąć. 

Dla kogo przeznaczony jest materac medyczny?

Materace medyczne przeznaczone są właściwie dla każdej osoby. To, że w ich nazwie znajduje się słowo “medyczne”, nie oznacza, że z ich dobrodziejstw mogą korzystać tylko i wyłącznie osoby obłożnie chore, alergicy czy ci, którzy mają problemy z kręgosłupem. Produkty te są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą się codziennie wysypiać, przestać mieć bóle kręgosłupa, mięśni czy stawów. Wiele osób, które wybrały materac medyczny, nie żałuje swojego zakupu, a wręcz nie wyobraża sobie, aby wymienić go na jakikolwiek inny model.