Porady

Materac na bóle kręgosłupa

Ból pleców może mieć poważny wpływ na wiele aspektów życia człowieka. Jednym z nich jest sen. Problemy z zasypianiem czy skurcze mięśni skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie każdego z nas. Na szczęście wybierając odpowiedni materac można pomóc swojemu organizmowi przespać noc bez odczuwania bólu. Komfortowe warunki snu są istotną częścią regeneracji ciała, które lepiej stawi czoła codziennym obowiązkom.

Lumbago – schorzenie, które dotyka 90% ludzi

Kręgosłup każdego człowieka składa się z ponad 30 kręgów i 26 kości. Co ciekawe stanowi też około 40% długości naszego ciała. Jest on jednym z najważniejszych narządów ruchu, który podtrzymuje ciężar całego ciała i chroni narządy wewnętrzne jak serce czy płuca. Druga, ważna funkcja jest związana z rdzeniem kręgowym, który znajduje się wewnątrz kanału kręgowego. Przewodzi impulsy nerwowe pomiędzy mózgiem a układem obwodowym. Bez niego nie bylibyśmy w stanie poruszać się prawidłowo. Jak zatem widać, dbanie o zdrowy kręgosłup to podstawa.

Kręgosłup dorosłego człowieka jest podzielony na 5 odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy i ogonowy. Każdy z nich ma inne funkcje. Co ciekawe ból pleców nie jest tylko bólem ogólnym. Przeważnie dotyczy on którejś z części kręgosłupa. Warto zatem znać najczęściej występujące bóle.

Materace lateksowe

Ból w okolicy lędźwiowej, znany również jako lumbago, dotyka około dwóch na pięć osób w pewnym momencie ich życia. Zazwyczaj jest spowodowane obciążeniem mięśni i stawów kręgosłupa i u większości osób mija po kilku tygodniach. Niestety czasami jest związany z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, takimi jak: wypadnięcie dysku, rwa kulszowa lub uraz kręgów szyjnych.

Tego typu dolegliwości powstają wskutek zaburzenia naturalnych krzywizn kręgosłupa. Odcinek szyjny zakrzywia się na zewnątrz, aby podtrzymać głowę. Kręgi piersiowe w środkowym odcinku są zwrócone do wewnątrz, aby podtrzymać górna część ciała. Wreszcie odcinek lędźwiowy zakrzywia się ponownie na zewnątrz aby wspierać plecy. Innymi słowy, kręgosłup powinien przypominać literę „S”. Jednak wskutek ciągłego ruchu lub siedzenia w pracy, podpora naszego ciała jest narażona na utrzymanie nienaturalnych pozycji w ciągu dnia. Dlatego też lumbago jest jednym z najczęściej występujących bólów pleców.

Jaką pozycję przyjąć, gdy bolą nas plecy?

Jak wiadomo ludzie śpią w różnych pozycjach. Niestety nie wszystkie są dobre na bóle pleców. Nie zaleca się spania na brzuchu. Ta pozycja powoduje dodatkowe obciążenie narządów wewnętrznych, problemy z oddychaniem czy nienaturalne wygięcie kręgosłupa. Może to prowadzić do spotęgowania odczuwanego bólu.

Materace piankowe

Spanie na boku, z wyciągniętymi kolanami, może pomóc złagodzić nacisk na kręgosłup. Jeśli głowa nie ma wystarczającego wsparcia, warto użyć grubszej poduszki niż zwykle. Idealnie nadają się do tego profilowane poduszki, które rozluźniają mięśnie szyi i zapobiegają skurczom. Zazwyczaj wykonane z pianki, dostosowują się do indywidualnego kształtu głowy. Niektóre z modeli oferowanych chociażby przez Materace KOŁO posiadają naturalny lateks Talalay, który nie odkształca się z czasem i posiada bardzo dobrą cyrkulację powietrza.

Spanie na plecach jest jednym z najbardziej naturalnych pozycji, która utrzymuje prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Oczywiście nie możemy zapomnieć o dopasowaniu odpowiedniego materaca. Na rynku dużą popularność zyskują materace posiadające różne strefy twardości. W zależności od odcinka w kręgosłupie, są bardziej miękkie lub twarde.

Idealny materac dla osób z bólem pleców

Chociaż istnieje przekonanie, że osoby cierpiące na częste bóle plecach powinny spać na twardszych materacach, w rzeczywistości zależy to od osoby. W badaniu przeprowadzonym w 2003 r., przez czasopismo medyczne “Lancet” zasugerowano, że materac o średniej twardości zapewnia najlepsze rezultaty dla osób z ogólnym bólem pleców. Nie oznacza to jednak, że jest on idealny dla wszystkich. Wygodny sen może również zapewnić bardziej miękki materac. Najlepszym sposobem jest po prostu wypróbowanie konkretnego modelu w domu. Większość firm oferuje okres próbny, po którym klient może się zdecydować czy ostatecznie kupuje materac czy go zwraca.

Warto również wymienić stary materac. Wysłużone przez wiele lat tracą swoje właściwości i nie zapewniają optymalnego podparcia kręgosłupa. Zdarza się, że wskutek użytkowania materac odkształcił się i posiada wgłębienia, które nie są odpowiednie dla utrzymania prawidłowej pozycji kręgosłupa podczas snu.

Jeśli chodzi o typ materaca, warto spróbować z modelami piankowymi lub lateksowymi. Te pierwsze sprawdzają się zwłaszcza dla osób z dokuczliwymi bólami w dolnej części kręgosłupa. Z kolei lateksowe odpowiedniki są dobre dla osób z alergiami i nadmierną potliwością, ponieważ zapewniają optymalną cyrkulację powietrza.

Podczas wyboru materaca warto zwrócić uwagę na piankowe modele wykonane z tak zwanej memory foam, która zapamiętuje kształt podczas nacisku i naturalnie dostosowuje się do każdej krzywizny kręgosłupa, nie narażając go na zbytnie obciążenie.

Tańsze odpowiedniki, czyli typowe materace ze sprężynami kieszeniowymi, nie są dobrym wyborem dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Warte rozważenia są natomiast wspomniane wcześnie modele z różnymi strefami twardości, które w wypadku materacy sprężynowych są jedynym rozwiązaniem na bóle pleców.

Podsumowując, wybór materaca jest bardzo istotny dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Podczas zakupu nie powinnyśmy kierować się wyłącznie budżetem. Każdy przypadek jest inny, dlatego aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych wydatków, warto zrobić najpierw badania i zapytać się o opinię lekarza.