Porady

Jak wybrać idealny materac dla pary?

Miłość jest łatwiejsza w wygodnym łóżku.

Niewiele rzeczy jest bardziej istotnych dla naszego ogólnego zdrowia niż prawidłowy sen. Jeśli jedno z was lub oboje macie problemy ze snem może to nawet nadwyrężyć wasz związek. Przecież trudno być cierpliwym, miłym i uprzejmym gdy jest się ciągle zmęczonym albo żyje się z bólem pleców i karku spowodowanych przez niewygodne łóżko. Biorąc pod uwagę ważność naszego snu, wygodny i wspomagający nas materac może zmienić życie na lepsze.

Sprawy do rozważenia przed zakupem

– rozmiar materaca: może to oczywiste dla niektórych, ale pary powinny spać na materacu co najmniej o rozmiarze 160 x 200. Mniejsze będą zbyt ciasne dla dwóch osób, obniży się komfort leżenia i spania, pojawią się problemy ze swobodną zmianą pozycji spania. Miłosne uniesienia też wymagają miejsca.

– rozmowa o oczekiwaniach względem materaca: łóżko to jeden z najważniejszych mebli jakie kupujemy do własnego mieszkania. Porozmawiajmy z partnerem o oczekiwaniach dotyczących komfortu materaca. Piankowy? Lateksowy? Bardziej twardy? Dogadajcie się tak, by każda osoba korzystająca z materaca była zadowolona. Wspólne szczęście powinno być waszym celem.

Gdy nie możecie się zgodzić idźcie na kompromis. Jeśli jedno z was lubi twarde podłoże a drugie preferuje miękkie: wybierzcie model materaca z dwoma strefami o różnej twardości.

– ustalcie wydatki: zanim wybierzecie się do sklepu określcie zakres sumy jaką możecie wydać na nowy materac. Jeśli model materaca, który wybierzecie, będzie dla was za drogi, nie kupujcie tańszego po to tylko, by zaoszczędzić kilka stówek. Warto poczekać kilka miesięcy i odłożyć brakującą sumę. Pamiętajmy, że krótkoterminowy dyskomfort zawsze jest lepszy niż długoterminowa niewygoda.

Nowości

Od waszego ostatniego zakupu materaca przybyło wiele nowych innowacji w tym temacie. Oto kilka istotnych informacji.

1. Przytulne sypialnie. Materace i pościel są obecnie produkowane z myślą o zdrowiu i wygodzie, ale również z myślą o miłych i przyjemnych doznaniach. Wygodne poduszki, pościel i pokrowce wykonane z oddychających materiałów, jak bawełna czy wełna. Wszystko ma być miękkie i miłe w kontakcie z naszą skórą.

2. Podwójny komfort. Materace dla par, gdzie każdy z osobna wymaga innych potrzeb. Można wybrać łóżko z dwoma osobnymi materacami lub jeden specjalny materac o różnych twardościach.

3. Coraz grubsze. Podczas wybierania materaca można zauważyć, że są one produkowane coraz wyższe. To z powodu warstw, które zwiększają komfort.

4. Zaleta jednostronnych. Wyeliminowanie obracanego materaca ułatwi życie, szczególnie tym, którzy decydują się na wysoki i duży materac. Naprawdę ciężko obracać takiego kolosa. Materace jednostronne wykonane są w bardzo wysokiej jakości, która gwarantuje użytkowanie go przez lata w tym samym stanie i nie wymagają przekładania.

Rodzaje materacy

Materace sprężynowe – najbardziej tradycyjne modele, korzystające z systemów otwartych zwoi metalowych sprężyn, które znajdują się pomiędzy obiciem materaca. Im większa liczba zwoi, tym więcej wsparcia dla ciała.

Materace kieszonkowe – zaawansowany system sprężyn. Sprężyny są pakowane pojedynczo w pokrowcach z tkaniny, dzięki czemu każda osobna kieszonka ze sprężyną dopasowuje się indywidualnie pod ciężar ciała. Ponieważ sprężyny pracują samodzielnie, gdy partner zmienia pozycję spania, jego ruch nie będzie nam przeszkadzał. Im więcej sprężyn kieszonkowych tym lepszy komfort leżenia.

Materace piankowe termoelastyczne – wykonane z wysokiej gęstości poliuretanu współgrają z ciężarem ciała zmniejszając punkty nacisku. Pianka termoelastyczna jest wrażliwa na temperaturę ciała i dopasowuje się pod nie.

Materace lateksowe – wykonane z najwyższej jakości lateksu dopasowują się na ciężaru i kształtu leżącego. To oddychające materace, dzięki licznym kanałom wentylacyjnym.

Materace hybrydowe – połączenie warstw pianki lub lateksu z kieszonkowymi sprężynami. Dają duży komfort leżenia, można dopasować je pod indywidualną osobę zgodnie z jej preferencjami i upodobaniami.

Porady zakupowe

Cierpliwość się opłaci. Poświęć trochę czasu na porównanie cen w sklepach. Przeglądajcie oferty materacy w gazetkach i w Internecie. Jest szansa, że wybrany model będzie dostępny w promocyjnej cenie – promocje materace.

Gry cenowe. Sklepy nie zawsze mają takie same modele materacy. Co sprawia, że czasem trudno porównać ceny. Pamiętaj że zazwyczaj niska cena w tym wypadku, musi oznaczać niższą jakośc materaca.

Nie idźcie na ugody. Decydując się na materac, który nie do końca nam odpowiada popełniamy błąd. Spędzimy wtedy więcej godzin na niewygodnej kanapie niż na nowo zakupionym materacu. Dlatego szukujcie tak długo, aż znajdziecie model, który będzie odpowiadał obojgu.

Test w sklepie. Warto przejść się do sklepu z materacami i położyć się na łóżku z materacem. A raczej na kilku. Poleżeć przez chwilę, ułożyć się w swojej ulubionej pozycji. Gdy ma to być materac dla dwóch śpiących obowiązkowo musicie położyć się razem i poruszać się. W ten sposób sprawdzicie czy ruchy partnera są przez was odczuwalne.

Problemy z plecami? Są materace o właściwościach ortopedycznych, które wspomagają regenerację kręgosłupa. Jednak trzeba pamiętać, że każdy dobry materac powinien zapewnić nam właściwe wsparcie. Jeśli więc masz problemy z plecami zainwestuj w materac ortopedyczny i nie żałuj wydanych pieniędzy, gdyż zapewnisz sobie spokojny i zdrowy sen.

Poznaj regulamin sklepu. Sprawdź zasady dotyczące zwrotów, okresu testowego, opcje dostawy i formy płatności. Każdy sklep ma inne wytyczne, zapytajmy więc o wszystkie szczegóły.

Wiadomość dla mężczyzn. Według badań 38% mężczyzn twierdzi, że nie są zadowoleni z materaca, który wybrała ich partnerka. Dlatego panowie powinni być przy wyborze materaca dla dwojga i upewnić się, że ich upodobania będą wzięte pod uwagę.