Porady

Materace piankowe – zalety

Każdy chce mieć idealne posłanie w swojej sypialni, które nie tylko będzie wygodne, ale także zdrowe. Jednak wybór odpowiedniego materaca nie jest tak prosty jak na pierwszy rzut oka. Ogrom modeli i dodatków może przyprawić o niezły ból głowy.

Do tej pory dużym powodzeniem cieszyły się modele posiadające sprężyny kieszeniowe. Praktyczne i niedrogie spełniały podstawowe wymagania użytkownika. Niestety kiedy przyjrzymy się ich właściwościom, możemy czuć się lekko rozczarowani.

W odpowiedzi na ograniczone cechy sprężynowych rodzajów, stworzono piankowe modele. Oto najważniejsze cechy materacy, które coraz częściej są wybierane do sypialni.

Materace lateksowe

Zróżnicowana twardość materacy

Wszechstronność pianki jest ukryta w jej gęstości, która decyduje o twardości podłoża. Im mniejsza, tym materac jest bardziej miękki. Im większa, tym posłanie jest twardsze. Takie rozwiązanie pozwala dopasować indywidualne preferencje i wymagania każdego użytkownika. Co więcej, w jednym materacu można łączyć kilka pianek o różnej twardości otrzymując uniwersalne posłanie, które zaspokaja najbardziej wymagających śpiochów i amatorów długiego wylegiwania się w łóżku.

Antyalergiczność

Dla wielu osób ten aspekt może wydawać się nietrafiony. Niektórzy mogą nawet twierdzić, że pianka ma specyficzny, chemiczny zapach. Jednak to co czuje nasz nos, nie pokrywa się z antyalergicznością tego tworzywa. Okazuje się bowiem, że pianka ze względu na swoją zwarta strukturę nie pozwala na rozwój roztoczy, grzybów ani osiadania się kurzu. Po drugie, jej sztuczne pochodzenie sprawia, że w przeciwieństwie do naturalnych surowców, jest nieprzyjaznym środowiskiem dla wszelkich mikroorganizmów.

Idealne do stelażu

Ze względu na swoją elastyczność i dużą sprężystość, materace piankowe są świetnym podłożem dla stelażu. Jeszcze lepiej sprawdzają się w regulowanych wersjach, które wymuszają na materacu zginanie się wypełnienia. Warto zauważyć, że w przypadku sprężynowych modeli zastosowanie regulowanego stelażu jest niemożliwe ze względu na wkład, który jest podatny na uszkodzenie.

Materace piankowe

Medyczne właściwości materacy

Pianka bardzo szybko dopasowuje się do konturów ciała śpiącej osoby. Jej elastyczność pozwala na łatwe utrzymanie prostej linii kręgosłupa i zachowanie naturalnych krzywizn każdego odcinka. To oznacza, że kark czy szyja nie są obciążone oraz narażone na nadwyrężenie spowodowane dużym naciskiem w tym obszarze. Poranne pobudki są o wiele przyjemniejsze kiedy nie odczuwa się bólu i odrętwienia.

Materace piankowe są szczególnie polecane dla osób cierpiących na różne schorzenia układu ruchowego. Elastyczność tego tworzywa pozwala dostosować wymagany nacisk w zależności od przypadłości danej osoby.

Wytrzymałość materaca na odkształcenia

Mogłoby się wydawać, że mimo swojej elastyczności tworzywo z czasem ulega wgnieceniom i deformacjom. Brak stabilnego wkładu sprężynowego jest dla niektórych osób prostą drogą, która prowadzi do szybkiego zużycia się pianki. Nie ma nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od gęstości. Modele o wysokim wskaźniku tej cechy są nie tylko bardziej wytrzymałe niż sprężynowe, ale i bardziej wygodne.

Termoregulacja materaca piankowego

Istnieje wiele rodzajów pianek. Jedną z nich jest pianka o właściwościach termoregulacyjnych. Co to oznacza? Tworzywo reaguje na temperaturę śpiącej osoby. Dla osób z dolegliwościami układu krążenia to idealne rozwiązanie. Pianka rozgrzewa zmarzluchów, którzy nie zasną z zimnymi stopami czy rękami. Osoby z nadmierną potliwością również na tym zyskują. Otóż, w tym przypadku tworzywo oddaje ciepło i dba o prawidłową wentylację wkładu.