Porady

Miękki materac – dla kogo jest przeznaczony?

Miękki materac – dla kogo jest przeznaczony?

Stopień twardości materaca określany jest literą H. Analogicznie oznaczenie H1 dotyczy materaca bardzo miękkiego, a H4 bardzo twardego. Miękki materac przeznaczony jest dla zupełnie innej wagi niż np. materac o twardości H4. Poznanie tych parametrów jest bardzo ważne, aby móc w odpowiedni sposób dobrać dla siebie podłoże do spania. Wiele osób bagatelizuje twardość materaca budząc się z bólem kręgosłupa, mięśni czy karku. Spanie na złym materacu prowadzi do wielu schorzeń, generujących dodatkowe koszty w postaci opieki zdrowotnej. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem miękkiego materaca, zapoznaj się z poniższym materiałem i sprawdź, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas jego doboru.

Miękki materac do spania – najważniejsze kryteria wyboru

Wybierając jakikolwiek materac do spania, należy wziąć pod uwagę możliwości podparcia kręgosłupa i reszty ciała, właściwości (np. antyalergiczne), wzrost, a także masę. Ostatni z tych czynników podzielony jest na konkretne kategorie takie jak:

  • H1 – miękki materac dla osób o wadze poniżej 60 kg,
  • H2 – średnio miękki materac dla osób od 60 do 80 kg,
  • H3 – średnio twardy materac dla osób o wadze od 80 do 120 kg,
  • H4 – twardy materac dla osób o wadze ponad 120 kg. 

Kryteria te w bardzo dobry sposób są w stanie określić, jaki materac jest dla Ciebie najlepszy. Czasy, kiedy mówiło się, że najlepszym podłożem do spania jest twardy materac już dawno minęły. Dziś wielu fizjoterapeutów zwraca uwagę na odpowiednie podparcie kręgosłupa i reszty ciała, a miękki materac do spania, w niektórych przypadkach również jest w stanie sobie z tym poradzić. Podczas zakupu danego modelu warto wziąć również pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy oraz osobiste preferencje. 

Kto powinien zdecydować się na miękki materac?

Przede wszystkim materac, niezależnie o jakiej twardości, powinien być zbudowany z wysokiej jakości komponentów, aby dobrze dopasowywać się do budowy anatomicznej użytkowników. Wiele z dostępnych na rynku modeli charakteryzuje się wysoką sprężystością, podparciem punktowym, strefami twardości itp. Miękkie materace również posiadają wydzielone strefy twardości, które podtrzymują najważniejsze części ciała. Podczas snu nie może dochodzić do sytuacji, że kręgosłup jest zbyt skrzywiony, zwłaszcza podczas odpoczynku na boku. Powinien on układać się w linii prostej, natomiast ramiona i lędźwie mogą się w niego zagłębić. 

Miękki materac - Sueno Talalay Natural H1

Jeżeli szukasz miękkiego materaca a masz problemy np. z bólem kręgosłupa, najpierw zasięgnij porady ortopedy. Dzięki temu dowiesz się, czy miękki materac jest dla Ciebie dobrym wyborem. Nie ma sensu wybierać pierwszego lepszego modelu i doprowadzać do pogłębienia schorzeń. 

Źle dobrany materac – skutki

Każdy choć raz w życiu spał na niewygodnym materacu i dobrze wie, jak to jest odczuwać ból w okolicy kręgosłupa, lędźwi czy mięśni. Bardzo często dochodzi do takich sytuacji w przypadku starych, zniszczonych materacy, modeli zbyt miękkich, lub zbyt twardych. Jeżeli użytkownik o wadze wyższej lub o wiele wyższej śpi na miękkim materacu, z pewnością po niedługim czasie odczuje tego skutki. Mogą to być bóle mięśni i kręgosłupa, problem ze zmianą pozycji podczas snu, ponieważ miękki materac nie ma takiej sprężystości, aby pomóc w zmianie pozycji użytkownika o wadze przekraczającej 60 kg. Często w takich sytuacjach dochodzi również do drętwienia kończyn, ponieważ naczynia krwionośne są zbyt mocno uciskane. 

Bardzo miękki materac – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Niezależnie od rodzaju materaca, musi on być dobrany również do wieku, wzrostu i stanu zdrowia użytkownika. Należy pamiętać, że materac musi być przynajmniej 20 cm dłuższy od wzrostu osoby, która będzie go użytkowała. Jeśli chodzi o wiek, to przeważnie materace miękkie wybiera się dla osób starszych, nawet jeśli ich masa ciała jest delikatnie wyższa. Przyczyną jest dyskomfort, który osoby starsze mogą odczuwać podczas snu, ponieważ nacisk ciała na podłoże będzie zbyt duży. 

W przypadku osób w średnim wieku, nastolatków i dzieci, miękki materac może być dobrym wyborem, o ile nie przekraczają one wagi 60 kg. Jednak nie jest to regułą, ponieważ każdy może mieć zupełnie inne preferencje. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na właściwości np. antyalergiczne. To bardzo ważne, aby użytkownicy chorujący na alergię zakupili model materaca, który pozwoli im swobodnie oddychać podczas snu. 

Podsumowując, miękki materac nadaje się dla osób o wadze niższej niż 60 kg. Najczęściej wykorzystywany jest przez dzieci, nastolatków i osoby starsze. Jednakże zawsze warto wziąć pod uwagę stan zdrowia, rodzaj wykonywanej pracy i inne, indywidualne aspekty. Należy też sprawdzić, w jaki sposób układa się kręgosłup podczas odpoczynku i czy najważniejsze części ciała są dobrze podparte. Biorąc te aspekty pod uwagę podczas szukania materaca, z pewnością dobierzesz dla siebie najwłaściwszy model.