Porady

Porady dotyczące wyboru materaca

Materac to wysoce spersonalizowany dodatek w każdej sypialni. Idealny model powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika. Jednak nie zawsze tak jest. Decydując się na zakup nowej sztuki lub wymiany starego podłoża do snu na nowy, trzeba dokładnie przemyśleć parę istotnych rzeczy.

Wymiana i kupno nowego materaca

Podobnie jak wiele innych dodatków do mieszkania, materac ulega zużyciu. W większości dzieje się to wskutek codziennego użytkowania. Częste leżenie i spanie są przyczyną wgnieceń i deformacji wkładu. W niektórych modelach wypełnienie zapada się do środka w miejscach szczególnie eksploatowanych, tworząc efekt kołyski. Niestety nie jest to dobra sytuacja dla zdrowia. Ciało nie ma prawidłowego podparcia, co może prowadzić do bólów pleców, czy rozwinięcia się schorzeń układu ruchowego. Takie widoczne oznaki złego stanu zdrowia,powinny skłonić nas do zakupu nowego modelu materaca, nawet, jeśli nie jest on zniszczony. Przyjęło się, że ten dodatek powinno sięwymieniać średnio, co 7-8 lat. Jest to związane z właściwościami wypełnienia, które po długim czasie użytkowania, po prostu traci na wartości i działaniu.

Pozycja spania i osobiste wymagania

Tak jak to było wcześniej wspomniane – idealny materac powinien odpowiadać osobistym wymaganiom śpiącej osoby. Każdy ma inne preferencje, co do sposobu spania, ułożenia ciała czy miękkości posłania. Nie ma w tym nic dziwnego. Jedni wolą spać na boku, drudzy na wznak. Wygoda i komfort odgrywa tutaj bardzo ważna rolę. Nie mówiąc już o zmianach, jakie zachodzą w ciele na przestrzeni lat. Organizm dziecka rośnie i rozwija się, a dorosłe osoby z każdym dniem się starzeją. Wybór materaca powinien być również dokonywany w trosce o drugą osobę. Nasi partnerzy mają tu dużo do powiedzenia. Może się okazać, że wolą inną twardość posłania lub rodzaj wypełnienia. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup dwóch materacy. Nie jest to jedyne wyjście z opresji. W prosty sposób można pogodzić różne gusta. Wystarczy wybrać jeden materac o różnych wkładach i twardościach. Wszystko jest zamknięte w jednym modelu, bez nieprzyjemnego dzielenia łóżka na dwie części.

Materace lateksowe

Dzieci również mają tu sporo do powiedzenia. Ich ciało z roku na rok wydłuża się i zyskuje dodatkowe centymetry. Wybierając materac dla najmłodszych warto, zatem wziąć pod uwagę zmieniający się wzrost pociechy i zawsze wybrać dłuższy model.

Osobiste wymagania także dotyczą zdrowia. Użytkownicy borykający się z uciążliwymi bólami pleców, czy problemami układu krążenia powinni postawić na materac odciążający miejsca najbardziej narażone na cierpienie. Dobrym pomysłem jest rozważenie zakupu termoelastycznego materaca, który dopasowuje się do krzywizn ciała. Siedmiopolowe modele ze sprężynami kieszeniowymi również są godne uwagi, ponieważ równomiernie rozkładają ciężar ciała, tak, aby pozbyć się bólu karku, pleców czy lędźwi.

Rozmiar materaca ma znaczenie

Obecnie większość materacy dla dorosłych jest dostępnych w kilku rozmiarach. Najmniejsze modele zaczynają się od 80 cm długości i mogą sięgnąć nawet do 2 metrów. Szerokość jest przeważnie ta sama i wynosi 200 centymetrów. Takie wymiary są przystosowane do łóżek. Oczywiście niektóre firmy oferują niestandardowe modele o szerokości, bądź długości znaczenie przekraczającej podane wyżej wartości. Dla prawdziwych wielbicieli wygody i ekstrawagancji istnieją również okrągłe materace, które są produkowane na zamówienia.

Materace piankowe

Co ciekawe, modele przeznaczone dla maluchów są o wiele mniejsze i wynoszą 60×120 cm lub 70×140 cm. Dla starszaków i dzieci w wieku nastoletnim można pokusić się o standardowy materac przeznaczony dla dorosłej osoby.

Wielkość łóżka to nie jedyny wskaźnik wyboru materaca. Bardzo istotną rzeczą jest również wymiary pokoju czy sypialni, w której dany model będzie leżał. Przed ostatecznym zakupem warto zmierzyć metraż takiego pomieszczenia i dokładnie rozplanować sobie miejsce innych mebli. Kształt łóżka oraz grubość korpusu ma tutaj duże znaczenie, Niektóre egzemplarze posiadają grubą ramę, która zabierze cenne centymetry przeznaczone na resztę dodatków.

Kłopotliwa twardość materaca

Nie każdy materac ma taką samą twardość. Niektóre modele mogą być bardziej miękkie, inne mogą wydawać się bardziej sztywne i stabilne. Tą cechę oznacza się literą H (ang. hardness). Jej skala zaczyna się, od 1, którą przypisuje się miękkim wersjom. Analogicznie im wyższa liczba, tym materac jest bardziej twardy. Często czytając opis konkretnego modelu posłania można spotkać się z gęstością, która jest wyrażona w przeliczeniu kilogram na metr kwadratowy. O co chodzi? Najprościej mówiąc – im ta wartość jest mniejsza, tym materac jest gorszej jakości. Decydując się na konkretny model warto wybrać te, które mogą poszczycić się wysokim wskaźnikiem gęstości. Dobrym przykładem jest rodzina materacy lateksowych wyprodukowanych w technologii Vita Talalay. Duża zawartość materiału na metr kwadratowy sprawia, że są ciężkie, ale również bardzo sprężyste i elastyczne. Są to też jedne z najtrwalszych modeli na rynku, o dużej odporności na wgniecenia czy odkształcenia.

Kłopot z wyborem określonej twardości materaca jest dość powszechny. Generalnie przyjęło się, że ta wartość powinna zależeć od wagi ciała. Dla przykładu, lżejszym osobom zaleca się mniejszą twardość, ponieważ ich organizm nie oddziałuje tak mocno na wypełnienie, jak w przypadku osoby otyłej lub z nadwagą. Dla takich użytkowników poleca się twarde podłoże, które będzie na tyle stabilne, aby było w stanie szybko wrócić do oryginalnych kształtów. Z kolei ludzie o wadze do 80 kg, mogą spokojnie zainwestować w średniomiękki model oznaczony literą H2. Jednak waga to nie wszystko. Wybór twardości materaca może być podyktowany osobistymi preferencjami i niekoniecznie będzie odzwierciedlał przedstawioną wyżej regułę. Niektórzy po prostu wolą spać na twardszym lub bardziej miękkim podłoży niż sugeruje ich ciężar ciała.

Rodzaje materacy

Istnieje kilka rodzajów materacy, których nazwy zwyczajnie pochodzą od ich wypełniania. Najczęściej można spotkać się z modelami zawierającymi sprężyny. Ten typ jest również najtańszym przykładem posłania na rynku, który jest obecny w wielu domach. Może posiadać od jednej do siedmiu stref, które są odpowiedzialne za elastyczność punktową. Wspomniane miejsca odpowiednio uginają się i dostosują do ciężaru konkretnej partii ciała. Takie rozwiązanie rozkłada równomiernie ciężar i chroni przed porannymi bólami pleców. Jest również pomocny w utrzymaniu prostej linii kręgosłupa. Po materacach sprężynowych, czas przyjrzeć się piance. Materac piankowy w pełni wykonany z tego tworzywa jest nie tylko praktyczne, ale i funkcjonalne. Do wyboru mamy termoelastyczną wersję, która współgra z temperaturą ciała człowieka i dostosowuje się do jego naturalnych kształtów, oraz wysokoelastyczne egzemplarze, które są wygodne i sprężyste. Jednak w ogólnym zestawieniu i tak wygrywają materace lateksowe o doskonałej wentylacji i przewiewności wkładu. Otwarto komórkowa struktura przepuszcza zalegające powietrze z wnętrza wypełniania, przez co organizm nie poci się. Antyalergiczne właściwości lateksu to również świetny wybór dla osób zmagających się z astmą lub innymi chorobami i dolegliwościami układu oddechowego. Ostatnio można spotkać się z modelami Vita Talalay oraz z niebieską pianką Blue Intuition, które należą do najwyższej półki jakościowej wśród wszystkich typów materacy.

Certyfikaty i atesty

Decydując się na materac z atestem podejmujemy najlepszą decyzję dla naszego zdrowia. Obecnie coraz częściej można spotkać się z modelami posiadającymi certyfikat Oeko-tex oraz Cradle-to-Cradle. Pierwszy z nich odpowiada za wysoką jakość materiałów i tekstyliów użytych w produkcji materaca. Takie odznaczenie świadczy również o używaniu bezpiecznych i ekologicznych tworzyw w przemyśle. Drugi dokument jest przyznawany firmom za ich wkład w troskę o środowisko naturalne ze zrównoważoną i zbilansowaną produkcją. Wybierając taki produkt mamy pewność, że jest on nie tylko higieniczny, ale w pełni nadaje się do recyklingu. Niewiele marek może poszczycić się takim certyfikatem. Do tego grona zaliczają się chociażby materace lateksowe Vita Talalay.

Wybór odpowiedniego stelaża

Okazuje się, że nie każdy stelaż będzie pasował do wybranego przez nas materaca. Szczególnie, jeśli decydujemy się na materac sprężynowy lub kieszonkowy. W tych przypadkach zaleca się zakup nieregulowanego stelaża o odpowiednim rozstawie listew. Wszystko ze względu na sprężyny, które muszą znajdować się na stabilnym i równym podłożu. Zastosowanie modelu z regulacją wygina metal i układa go pod nienaturalnym kątem. Takie działanie powoduje deformację i szybsze zużycie się sprężyn. Do modeli piankowych i lateksowych materacy można spokojnie użyć zarówno stelażu ruchomego, jak i bez sterowania.

Sklep stacjonarny a zakupy online

Szukając wymarzonego materaca, warto przyjrzeć się mu najpierw w internetowym sklepie. Znajdziemy tam wszystkie niezbędne informacje na temat wybranego przez nas modelu: opis, zdjęcia, właściwości oraz ceny z możliwością doboru pokrowca i innych dodatków. Zakupy online to również synonim komfortu i wygody. Nie trzeba stać w kolejkach i marnować czasu na dojazd do sklepu stacjonarnego. Co więcej, sieć internetowa daje nam większe możliwości i wybór niż ograniczona oferta stałej placówki. Produkt dostajemy pod drzwi i to bez wychodzenia z domu. Wiele firm oferuje również darmowy transport, wniesienie do mieszkania oraz rozpakowanie.

Z kolei korzystając z usług sklepu stacjonarnego mamy natychmiastową okazje wypróbowania danego modelu materaca. Jednak i tutaj jest haczyk. Aby sprawdzić, czy wybrany egzemplarz będzie dla nas idealny, nie wystarczy na chwilę się na nim położyć. Ciało potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowego podłoża. Wszelkie bóle pleców, czy brak komfortu oraz utrudnione zasypianie może świadczyć, że wybrany przez nas materac, nie spełnia swojej roli. Dlatego zawsze warto upewnić się, czy firma posiada możliwość przetestowania materaca przez określony czas. Zazwyczaj wynosi on minimum dwa tygodnie, a w niektórych przypadkach nawet i dłużej.

Materac a gwarancja

Okazuje się, że nie każdy materac ma taki sam okres gwarancyjny. Wszystko zależy od firmy oraz wypełnienia. To właśnie ono podlega w głównej mierze bezpłatnym naprawom przez sklep. W przypadku sprężynowych egzemplarzy ten czas wynosi dwa lata. Co ciekawe, modele piankowe mają już 5 letnią gwarancję. Warto wspomnieć o reklamacji, która nie zawsze zostanie uwzględniona. Dlaczego? Materac to rzecz, która się zużywa i drobne wgniecenia czy odkształcenia spowodowane użytkowaniem nie podlega zwrotowi. To samo tyczy się nieprawidłowej konserwacji przedmiotu. Szczególnie powinno się zwrócić uwagę na okresowe odwracanie materacy lateksowych i piankowych. Takie działanie przedłuża ich właściwości i zapewnia prawidłowe działanie.