Porady

Pośliniona poduszka: dlaczego śpisz z otwartymi ustami?

Jeśli kiedykolwiek obudziłeś się z poślinioną poduszką to nie jesteś sam. Sprawdźmy dlaczego tak się dzieje.

Pośliniona poduszka. Zmora poszewek i najbardziej żenujący sposób na obudzenie się. W pewnym momencie życia każdy z nas obudził się z uczuciem zimna na lekko mokrej poduszce z boku naszej twarzy. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego czasami śpimy z otwartymi ustami? I co ważniejsze, czy można temu zapobiec?

Przyczyny ślinienia się

Każdy ślini się w ciągu dnia i naturalnie połyka dowolną ilość śliny wytwarzanej w ustach, podczas gdy w nocy proces ten spowalnia. Ale na nieszczęście ślinienie się nadal trwa przez całą noc. W rzeczywistości jest nawet nazwa takiego stanu wytwarzania zbyt dużo śliny: ślinotok.

Materace lateksowe

Istnieją 2 główne przyczyny ślinienia się w poduszkę:

Oddychanie przez usta: niestety jesteś nieprzytomny, kiedy to się dzieje, więc jest trudno wiedzieć na pewno czy masz tendencję do spania z otwartymi ustami w nocy. Ale jeśli jesteś z natury oddychający przez usta prawdopodobnie będziesz się ślinić i twoja poduszka i poranne samopoczucie będą na tym cierpieć. Ogólnie rzecz biorąc oddychamy przez usta gdy nos nie zapewnia wystarczającej ilości tlenu do organizmu, dzięki czemu płuca decydują się na plan B i wykorzystują nasze usta do pobierania powietrza, a wtedy ślina bierze szansę na szybką ucieczkę.

Problem oddychania przez nos może mieć różne przyczyny:

Materace piankowe

• uczucie zatkanego nosa, zwłaszcza podczas przeziębienia
• zapalenie zatok
• alergie
• krzywa przegroda nosowa
• niektóre leki
• alkohol
• palenie

Stanowisko spania: to tam gdzie grawitacja działa przeciwko tobie i Twojej poduszce. Jeśli śpisz na boku lub na brzuchu, usta najprawdopodobniej będą otwarte pozwalając ślinie swobodną ucieczkę. Natomiast gdy śpisz na plecach, ślina łączy się w tylnej części gardła i aktywuje odruch połykania. Jak mówi chirurg dr. Christopher Y. Chang: “Usta to droga najmniejszego oporu”

Bardziej poważne problemy, które mogą prowadzić do ślinienia się w nocy obejmują stany neurologiczne, które mogą prowadzić do częściowego lub całkowitego paraliżu twarzy.

Rozwiązania

Przestań oddychać przez usta: zacznij od określenia przyczyny oddychania ustami. Jeśli jesteś przeziębiony lub masz zatkany nos z innych przyczyn, zainwestuj w leki obkurczające błonę śluzową i odetkaj zatkany nos. To będzie oczywiście tymczasowe rozwiązanie. Podczas przeziębienia należy pamiętać, by pić dużo wody, odpoczywać i uzupełnić braki witaminy C w organizmie.

Jeśli masz alergie lub przewlekłe zapalenie zatok to trzeba zobaczyć się z lekarzem i porozmawiać na temat specjalnych leków.

Śpij na plecach

Wiemy, że będziesz nieprzytomny, ale twoja pozycja w łóżku może być regulowana. Zacznij spanie na plecach i podłuż poduszki klinowe po bokach ciała, by zapobiec przekręcaniu się na bok.

Aby chronić poduszki można stosować nieprzemakalne ochraniacze na poduszki i regularnie prać poszewki.

Chociaż ślinienie się w poduszkę może być kłopotliwe, mogło być gorzej. Jeśli problem istnieje od dawna warto udać się do lekarza, który pomoże dotrzeć do korzeni problemu. Wtedy będziesz mógł poprawić jakość swojego snu, ogólny stan zdrowia i nie zapominajmy – zadbać o poduszkę:)