Porady

Stelaże regulowane – inwestycja godna dobrego materaca

Birkflex Front - stelaże regulowane

Miejsce do spania jest jednym z najważniejszych w naszym domu. Nie zawsze wystarczy tylko ładne wnętrze sypialni, ale powinno się skupić także na dobraniu odpowiednich produktów zapewniających wysoki komfort snu. Stelaże regulowane w duecie z odpowiednio dobranymi materacami, z pewnością są w stanie spełnić te oczekiwania. Na rynku sypialnianym można znaleźć wiele modeli stelaży regulowanych w sposób manualny lub elektryczny, więc jeśli zastanawiasz się nad ich zakupem, sprawdź, jakie korzyści dzięki nim zyskasz.

Dlaczego warto zainwestować w stelaż regulowany?

  • Stelaż regulowany zapobiega bólom pleców – wiele osób budzi się z bólem krzyża, ponieważ w trakcie snu nie jest on dobrze ustawiony. Aby temu zapobiec, można stosować różne triki albo pokusić się o zakup regulowanego stelaża, który zapobiegnie takim sytuacjom. Stelaż regulowany można podnosić np. w dolnej części, aby pozbyć się nacisku na środkową część kręgosłupa, albo podnieść w części górnej, aby odciążyć dolną część kręgosłupa.
  • Pomaga osobom chrapiącym i z bezdechem sennym – spanie na płasko i zazwyczaj na plecach potęguje zjawisko chrapania. Stelaż regulowany, uniesiony lekko w górnej części, może je zniwelować. Osoby posiadające problem z bezdechem sennym i astmą również powinny skorzystać z tej możliwości, ponieważ pozycja pochylona pomaga w prawidłowym przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Jeśli często budzisz się z bólem zatok, również przyda Ci się regulowany stelaż, ponieważ zmniejsza on ciśnienie w zatokach.
  • Regulowany stelaż jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które często kręcą się podczas snu, ponieważ dzięki temu, że można go ustawić w dowolnej pozycji, będziesz w stanie dobrać dla siebie odpowiedni kształt stelaża, niezależnie czy śpisz na boku, brzuchu czy na wznak. 
  • W przypadku osób starszych lub kontuzjowanych, warto zastanowić się nad stelażem regulowanym elektrycznym, ponieważ przyczynia się on do zmniejszenia bólu i pomaga w odzyskaniu codziennej niezależności. Elektryczny stelaż regulowany ułatwia samodzielne wstawanie z łóżka, wybranie odpowiedniej pozycji, gwarantując wysokiej jakości odpoczynek.
  • Poprawia pracę układu trawiennego, ponieważ po pierwsze, osoby cierpiące na zgagę mogą przybrać odpowiednią pozycję, która nie dopuszcza do wydostania się kwasu żołądkowego poza obręb żołądka. Dodatkowo, jeśli żołądek utrzymany jest w prawidłowej pozycji, lepiej trawi. Wiele osób śpiących na plecach na płasko, skarży się na problemy trawienne, które spowodowane są m.in. tym, że taka pozycja spowalnia trawienie pożywienia. Stelaż regulowany wystarczy unieść 15 cm w górnym odcinku, aby jedzenie mogło się lepiej trawić.
  • Stelaże regulowane pomagają również w utrzymaniu prawidłowego krążenia, dzięki temu, że można unieść jego dolną i górną część na kilka centymetrów. Sprawia to, że krew sprawniej przepływa przez wszelkie kanały krwionośne, pozwalając na dobrą pracę serca. Jest to również przydatne w przypadku osób chorujących na obrzęki i ból nóg. Podnosząc stelaż w dolnej części do góry, z pewnością odczują ulgę.

Jaki materac sprawdzi się w przypadku stelaża regulowanego?

Do każdego stelaża powinien być dobrany dobry materac. W przypadku zakupu stelaża regulowanego, należy raczej zapomnieć o materacach bardzo twardych. Jeśli chodzi o materiał, z którego powinien być wykonany materac, to w tym przypadku powinien być to model piankowy. Warto pomyśleć o materacu z pianki wysokoelastycznej, ponieważ działa ona idealnie wraz ze stelażem regulowanym, ponieważ nie ma on problemu ze zginaniem i nie straci swojej formy nawet, jeśli stelaż będzie podnoszony dość często. 

Stelaże regulowane manualnie są tańsze niż stelaże regulowane elektrycznie, z wiadomego powodu – do regulowania stelaża elektrycznego pilot przewodowy lub bezprzewodowy, co bardzo zwiększa komfort jego użytkowania. Decydując się na zakup jednego ze stelaży, warto dostosować go do swoich wymagań oraz domowego budżetu, aby czuć pełną satysfakcję z zakupu.

Materace lateksowe