Porady

Czym są strefy twardości materaca i jakie mają znaczenie dla jakości snu?

Czym są strefy twardości materaca i jakie mają znaczenie dla jakości snu?

W łóżku spędzamy ⅓ naszego życia, dlatego inwestycja w odpowiednią jakość snu, jest jak najbardziej wskazana. Mowa głównie o dobrze dobranym materacu, którego zadaniem jest doprowadzenie do pełnej regeneracji organizmu podczas odpoczynku. Wybierając jakikolwiek model, należy wziąć pod uwagę strefy twardości materaca, ponieważ każde podłoże powinno być w idealny sposób dopasowane m.in. do wagi danego użytkownika, aby pozytywnie wpływać na kręgosłup i komfort życia. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób twardość materaca może wpływać na Twoje ciało i sen, poniżej znajdziesz istotne informacje na ten temat.

Twardość materaca – jak ją dobrać?

Każda osoba choć raz w życiu spała na niezbyt wygodnym podłożu – czy to pod namiotem na dmuchanej karimacie, czy starym materacu u babci, więc doskonale wiadomo, z czym to się wiąże. Niewygodne podłoże do spania skutkuje bólem pleców, mięśni, głowy, a co za tym idzie zmęczeniem i rozdrażnieniem. O ile jednorazowy sen na źle dobranym podłożu nie wpływa na człowieka w mocno negatywny sposób, o tyle regularny odpoczynek jest mizerny w konsekwencjach. Zbyt miękki lub zbyt twardy materac, źle dobrany do wagi ciała może przyczynić się do stałego bólu kręgosłupa, niewyspania, chorób krążenia i wielu innych schorzeń. Warto więc pochylić się dłużej nad wyborem odpowiedniego modelu i dobrać odpowiedni materac dla swojej wagi.

Test twardości materaca – jak sprawdzić?

Jeśli po nowy materac wybierasz się do sklepu stacjonarnego, możesz przeprowadzić test, który podpowie Ci, który model jest dla Ciebie najlepszy. Wystarczy położyć się na wybranym modelu i wsunąć dłoń pod odcinek krzyżowy. Cały proces musi przebiegać wolno, aby zauważyć, w jaki sposób dłoń wślizguje się pod kręgosłup. Jeśli nie czujesz żadnego oporu, wówczas może to świadczyć o tym, że dany materac jest za twardy. A jeśli dłoń wsuwa się z kolei za trudno, wtedy materac jest prawdopodobnie za miękki. Najlepiej więc wybrać materac, pośredni, czyli taki, gdzie dłoń napotka trochę oporu, ale nie za dużo!

Materace lateksowe

Strefy twardości materaca – czym są?

W ogólnodostępnych modelach materacy, znajduje się od trzech do siedmiu stref twardości:

  • trzy strefy twardości – w tym przypadku wzmocniony jest środek materaca, czyli jest on w tej części najtwardszy; dzięki temu biodra układają się stabilnie, a najważniejszą częścią ciała, którą ma chronić owy materac, są lędźwia. 
  • Pięć stref twardości – w tym rodzaju materaca również chodzi o wzmocnienie stabilności bioder, ale również o dobre położenie ramion – redukcję ich nacisku na materac; strefa ta nazywana jest pośrednią.
  • Siedem stref twardości – materac posiadający tyle stref twardości, jest najlepszym rozwiązaniem dla użytkownika, który chce w pełni zadbać o swoje zdrowie; każda z siedmiu poprzecznych stref posiada inną twardość; ułożone są one w taki sposób, aby najtwardsza strefa była odpowiedzialna za najcięższą część ciała a najbardziej miękka, za najlżejszą; dzięki temu każda strefa działa na ludzkie ciało w indywidualny sposób. 

Strefy twardości można znaleźć w materacach sprężynowych i piankowych. W przypadku materacy kieszeniowych, dostosowuje się twardość sprężyn do poszczególnych stref. Natomiast w materacach piankowych wysokoelastycznych ważne są odpowiednie kanaliki i wycięcia. A w materacach piankowych termoelastycznych pianka dopasowuje się precyzyjnie do kształtu ciała, reagując na jego ciepłotę.