Porady

Wpływ materaca na zdrowy sen

Sen to bardzo ważna czynność dla naszego organizmu. To czas, w którym ciało regeneruje się oraz odpoczywa po całodniowym wysiłku i pracy. Mięśnie rozluźniają się a stres zostaje zniwelowany. Istnieje wiele rzeczy wpływających na zdrowy sen. Jednym z najważniejszych jest materac, który bezpośrednio oddziałuje na ludzki organizm.

Podparcie ciała

Jeśli mowa o prawidłowym podparciu ciała, trzeba zapomnieć o tanich wersalkach czy kanapach, które nijak mają się do całej sprawy. Kluczem jest odpowiednio dobrany do naszych potrzeb materac. Długotrwałe spanie na czym popadnie negatywnie wpływa na kręgosłup, układ krążenia czy ogólne samopoczucie. Tylko materac dobrany do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań organizmu zapewnia zdrowy i jakościowy sen.

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze materaca, to jego zdolność do podparcia ciała i utrzymania go w naturalnej, prostej pozycji. Sprawa może wydawać się prosta. Jednak nie wolno zapominać, że śpiący nie ma kontroli nad swoim ciałem. Wiele osób przewraca się w nocy i zmienia nieświadomie pozycję. Często jest to związane z bólem, który wymusza na człowieku szukanie wygodnego ułożenia dla cierpiących partii organizmu.

Materace lateksowe

Twardość materaca

Dlatego też duże znaczenie ma tutaj twardość materaca. Badania dowiodły, że nawet mała zmiana w odczuwanej przez człowieka jędrności wypełnienia może wpłynąć negatywnie na sen.

Wszystko jest związane z fazami snu, a dokładniej z jedną z nim – REM. W tym okresie aktywność fizyczna jest najbardziej skupiona na mózgu i snach, które są jego następstwem. Co się dzieje wtedy z organizmem? Otóż, ciało w fazie REM zwyczajnie odpoczywa i regeneruje się, dlatego tak ważna jest odpowiednia twardość. Mięśnie rozluźniają się a kręgosłup traci swoją naturalną podporę i stabilizację. Jeśli śpimy na źle dopasowanym materacu, może się okazać, że narażamy nasz układ ruchowy na różnego rodzaju deformacje kości i choroby. 

Dobrym rozwiązaniem jest wypróbowanie materacy o różnych twardościach przed zakupem konkretnego modelu. Wielu producentów ma taką możliwość. W tym czasie organizm przyzwyczai się do nowego posłania i sam nam podpowie czy nic go nie boli, uwiera bądź gniecie.

Materace piankowe

Standardowo twardość materaca zależy od gęstości pianki oraz różnej grubości sprężyn. Im większe wskaźniki, tym twardsze posłanie. Dla osób cięższych powyżej 80 kg polecane są modele o większej twardości, które podtrzymają prawidłową pozycję ciała i zapewnią wysoką jakość snu.

Nacisk na kręgosłup

Częstym problemem związanym ze snem jest budzenie się w nocy. Taki stan spowodowany jest zazwyczaj złą pozycją podczas snu, a także niewłaściwą twardością materaca i poduszki. Najczęściej ból występuje w okolicach karku, ramion oraz pleców. Aby zapobiec tego rodzaju przypadkom, warto zastanowić się nad materacem ze sprężynami kieszeniowymi o 7 strefach twardości, które aktywnie regulują odpowiedni poziom nacisku. Rozwiązanie jest coraz bardziej popularne i szczególnie polecane osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa.

Wypełnienie materaca

Jakość snu jest również zależna od rodzaju wypełnienia materaca. Dla alergików polecane są lateksowe wkłady, które posiadają właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Dodatkowo, jeśli mamy problem z budzeniem się w środku nocy z powodu nadmiernego pocenia się – spokojnie możemy postawić na lateks. Specjalna struktura komórek sprawia, że materac „oddycha” i zapewnia optymalną wentylację podczas snu.