Porady

Wszystko, co musisz wiedzieć o materacach lateksowych

Dobry sen zależy od różnych czynników – poziomu stresu, problemów zdrowotnych, temperatury w pomieszczeniu i ogólnego komfortu. Ale bądźmy szczerzy, dobry materac jest podstawowym gwarantem jakościowego snu.

Materac lateksowy jest uważany za jedną z najbardziej wygodnych i wspierających powierzchni do spania na rynku. Zaopatrzyć się w niego można, chociażby w materace sklep, który oferuje różne modele i twardości przystosowane do indywidualnych potrzeb śpiącej osoby.

Inspiracja naturą

Zacznijmy od tego, czym jest lateks i skąd w ogóle pochodzi. Naturalny lateks jest zbierany w formie płynnej z drzew kauczukowych (Hevea Brasiliensis) rosnących w Azji oraz w Ameryce Południowej. Drzewa te produkują do 1 814litrów soku rocznie i są uważane za szybko odnawiający się zasób, z którego można czerpać sok przez pokolenia. Wszystko bez potrzeby posiadania specjalnego sprzętu rolniczego lub niszczenia samych roślin i karczowania lasów. Oprócz tego lateks można również wytwarzać syntetycznie. Ten odpowiednik oryginalnego tworzywa uważa się za wysokojakościowy produkt, który dzięki zaawansowanemu procesowi produkcyjnemu pozwala zachować wszystkie cechy i właściwości lateksu. Wiele osób uważa, że nie ma prawie żadnej różnicy między dotykiem lateksu naturalnego a syntetycznego, a większość producentów stosuje kombinację obu tych materiałów.

Rodzaje lateksu

Do wyboru mamy lateks Talalay i Dunlop. Nazwy odnoszą się do tego, jak lateks przekształca się z cieczy w piankowe podłoże do snu.

  • Dunlop – podczas procesu wytwarzania zebrany płyn jest spieniany w celu dodania powietrza. Im więcej go zawiera, tym bardziej jest miękki. Po wymieszaniu wlewa się go do zamkniętych foremek, które są gotowane w celu uzyskania stężonej płyty piankowej. Komórki z powietrzem nie są stabilne, przez co nie mają tak wysokiego poziomu wentylacji, co jego niżej wymieniona odmiana.
  • Lateks Talalay – jest przetwarzany podobnie jak Dunlop, ale formy są bardzo różne. Tysiące sworzni wewnątrz form tworzy kanały powietrzne, które zwiększają przewiewność i wentylację w materacu. Ponadto dodatkowy etap szybkiego zamrażania przed procesem gotowania zapewnia stabilność kanałów powietrznych, gdy pianka jest przekształcana w materac, co sprawia, że gotowy produkt zawiera aż 99% otwartych komórek, które aktywnie pracują podczas snu, pozbywając się nadmiaru powietrza i dbając o optymalną temperaturę ciała.

Lateks Talalay jest również bardziej sprężysty niż Dunlop, szybciej powraca do swoich pierwotnych kształtów, co pozwala na swobodniejszy przepływ ciepła i wilgoci przez materac.Co ciekawe, oba rodzaje lateksu mogą być stosowane w jednym materacu. Bardziej miękki lateks Talalay znajduje się bliżej powierzchni spania, podczas gdy Dunlop ma swoje miejsce na spodzie, tworząc stabilny fundament. Inną przyczyną łączenia ich w jeden model, jest możliwość uzyskania różnych poziomów twardości, które tworzywa nie osiągnęłyby oddzielnie.

Ponieważ lateks jest produktem naturalnym, a jego konsystencja może być trudna do utrzymania, opracowano lateks syntetyczny. Ma podobną strukturę molekularną jak naturalny lateks, ale łatwiej jest przewidzieć konsystencję gotowego produktu. Większość producentów materacy korzysta obecnie z kombinacji lateksu naturalnego i syntetycznego, aby zapewnić bardziej spójne i wspomagające doznania snu.

Co z alergiami?

Martwisz się, że masz alergię na lateks? Wbrew powszechnemu przekonaniu alergia na lateks nie powstaje w wyniku nadmiernej ekspozycji – albo się z tym rodzisz, albo nie. Kiedyś często lateks znajdował się w białym, pudrowym pyle na balonach i rękawiczkach, który jest substancją wysoce alergiczną. W materacach 98% białek odpowiedzialnych za alergie jest usuwanych podczas produkcji. Występują one obecnie bardzo rzadko w jakichkolwiek produktach, co w dużej mierze zawdzięcza się prawu i odpowiednim przepisom rządowym.

7 zalet materaca lateksowego

Niezależnie od preferencji dotyczących twardej lub miękkiej powierzchni do spania, materace sklep oferuje szeroką gamę materacy lateksowych, które rozwiązują wiele problemów związanych ze snem i zdrowiem. Podczas gdy materace sprężynowe mają tendencję do przesuwania się, a materace z pianki odkształcają się z biegiem czasu, lateks wspiera wszystkie kontury twojego ciała. Zamiast zmuszać kręgosłup do zachowania linii prostej, pozwala rozluźnić się mięśniom, stawom i kręgosłupowi, zapewniając wyjątkowy relaks i wysoką regenerację podczas snu.

Oprócz tego, lateks jest niezwykle cichy, przez co nie stwarza hałasu podczas przesuwania lub zmian pozycji w trakcie leżenia. Sprawdza się świetnie podczas dzielenia łóżka z partnerem, który często wierci się w nocy.

Dodatkowo, materac lateksowy doskonale amortyzuje iwspiera wszystkie odcinki ciała, odgłowy, po plecy i nogi. Zmniejsza nacisk na punkty, które są najbardziej narażone na poranne odrętwienie czy bóle.

Wysoka elastyczność i sprężystość sprawia, że każdy amator snu i wylegiwania się w łóżku znajdzie coś dla siebie. Dostępne są twarde modele o wysokiej gęstości dla cięższych osób, oraz miękkie materace dla wielbicieli wygody. Ponadto ze wszystkich tworzyw stosowanych w produkcji materacy, lateks jest najbardziej wytrzymałym materiałem, który starcza na długie lata.

Co ciekawe, jest również najbardziej higienicznympodłożem do snu ze względu na otwarte komórki, które pomagają zmniejszyć gromadzenie się wilgoci i rozwój grzybów czy pleśni. Jest także naturalnie odporny na roztocza i ma przeciwdrobnoustrojową powierzchnię do spania.