Porady

Zaburzenia snu u starszych osób

Osoby starsze często odczuwają problemy ze snem. Niestety niektóre z nich wiążą się ze starzeniem organizmu. Występujące zaburzenia mogą powodować szereg trudności w zasypianiu, czy jakości i długości snu. U niektórych może pojawić się bezsenność lub nadmierna senność w ciągu dnia. Wszelkie zaburzenia snu powinny być zdiagnozowane na podstawie historii chorób pacjenta, ogólnego stanu fizycznego i psychicznego oraz badania czynności organizmu ludzkiego w czasie snu za pomocą polisomnografu.

Popularne zaburzenia senne

Do najczęściej występujących problemów ze snem u osób starszych należą:

Bezdech senny

Bezdech senny powoduje krótkie przerwy w oddychaniu podczas snu. Co skutkuje zakłóceniami w ciągłości snu i nocnymi pobudkami. Może to prowadzić do bezsenności i nadmiernej senności w ciągu dnia. Chrapanie również jest częstym objawem tego zaburzenia.

Materace lateksowe

W leczeniu bezdechu sennego warto najpierw przyjrzeć się swojej wadze. Może się okazać, że zbędne kilogramy są jego przyczyną. W takiej sytuacji wystarczy utracić wagę. Jeśli powody tego zaburzenia są związane z układem oddechowym, zaleca się zastosowanie ustników i urządzeń udrażniających oddychanie. W niektórych przypadkach stosuje się również operację, która poszerza drogi oddechowe i zwiększa ilość przepływającego powietrza w organizmie.

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg jest powodem ogólnego dyskomfortu i zwiększonej nadpobudliwości ruchowej. Często jest to związane z nieprzyjemnym mrowieniem nóg oraz uczuciem przerażenia, które pogarsza się wieczorami przed położeniem się do łóżka. Regularne ćwiczenia i moczenie nóg i stóp w ciepłej kąpieli mogą być ulgą dla niektórych pacjentów z zespołem niespokojnych nóg. Środki dopaminergiczne, benzodiazepiny i opiaty mogą również pomóc w tym przypadku.

Okresowe zaburzenia ruchu kończyn

Okresowe zaburzenia ruchu kończyn mogą występować niezależnie lub z towarzyszącym mu zespołem niespokojnych nóg. Często występują skurcze mięśni, objawiające się kopaniem lub nadmierną ruchliwością kończyn. Środki dopaminergiczne są z reguły stosowane w tego typu zaburzeniu snu.

Materace piankowe

Zaburzenie fazy REM

Zaburzenie REM jest rzadką chorobą i występuje najczęściej u osób starszych. Zwykle w tej fazie nie powinna występować aktywność mięśni. Niestety w tym wypadku tak się nie dzieje. Taki stan może prowadzić do niekontrolowanych upadków z łóżka, czego skutkiem mogą być urazy, otarcia, siniaki a nawet złamania. Aby kontrolować to zaburzenie, często podaje się benzodiazepiny, takie jak klonazepam.

Leczenie problemów ze snem u osób starszych

Osoby starsze powinny unikać przyjmowania, co najmniej 3 godziny przed snem, napojów pobudzających i zawierających kofeinę lub innych substancji powodujących zastrzyk energii. Niewskazane są również ciężkostrawne posiłki, które obfitują w pikantne potrawy. Nie zaleca się drzemek ani korzystania z urządzeń elektronicznych tuż przed snem. Oglądanie telewizji w łóżku lub czytanie ebooka również nie wchodzi w grę.

Dla komfortowego i zdrowego snu powinno się w miarę możliwości zachować regularny harmonogram dnia, czyli innymi słowy, stałe pory spania. Dobrym sposobem na niwelowanie zaburzeń sennych są ruch i ćwiczenia. Trzeba pamiętać, aby aktywność fizyczna miała miejsce nie później niż 4 godziny przed położeniem się do łóżka. Zmęczony organizm szybciej zapadnie w sen i nie będzie budził się w ciągu nocy. Bardzo ważne jest również środowisko i otoczenie, w jakim starsza osoba śpi. Sypialnia powinna być przyciemniona i wyciszona, a materac wygodny i zapewniający zdrowy wypoczynek.

Dla wygody i lepszego samopoczucia można zastosować zajęcia relaksujące przed snem, takie jak ciepła kąpiel czy masaż z uspokajającą muzyką w tle.

Tabletki nasenne

Osoby starsze przyjmują różnego rodzaju leki, które ze względu na dużą częstotliwość dawkowania, zostają dłużej w organizmie. Jeśli lekarz przepisze środki nasenne, warto upewnić się, czy inne leki nie wchodzą w reakcję z nimi. Pigułki na sen, które są dostępne w aptekach, są zwykle tymczasowym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, że nie są one remedium na poważne schorzenia, które często wymagają długiego leczenia.