Porady

Zmień swoje łóżko w niebiańskie łoże

Sen może być nieco nieuchwytnym towarem w obecnych czasach, często opuszczając nas, gdy go najbardziej potrzebujemy. Fakt: Google informuje, że 1,6 mln razy jest wyszukiwana miesięcznie fraza: “Nie mogę spać” – to oznacza dużo zmęczonych błąkających się dusz. Co więc powstrzymuje nas od dobrego snu? Mogą to być stresujące dni lub płaczące dziecko w nocy, gdzie rano musimy wcześnie wstać, ale jedno jest pewne: sypialnia nie powinna być na tej liście.

W jaki sposób przekształcić sypialnię w legowisko relaksu? Skupmy się przede wszystkim na miejscu, gdzie dzieje się magia: samo łóżko.

Poniżej kilka porad, które pomogą w uzyskaniu relaksującego i zdrowego snu:

Materace lateksowe

Współczynnik komfortu – materac

Po pierwsze – materac. Niektórzy ludzie potrzebują materaca, który oferuje większe wsparcie kręgosłupa, podczas gdy inni mogą potrzebować takiego, który jest bardziej miękki na punkty nacisku, takie jak biodra, więc może się okazać, że niektóre poziomy twardości są bardziej odpowiednie. Materac jest bardzo osobistą sprawą, dlatego tak ważne jest, by wybrać ten, który pasuje do naszych indywidualnych potrzeb. Kupując materac pamiętajmy, że warto zainwestować w przyzwoity model – jest to miejsce na którym spędzamy jedną trzecią naszego życia, więc opłaca się upewnić, że będzie wygodne. Godne polecenia są materace piankowe i materace termoelastyczne, które wykazują najlepszą współpracę z ciężarem i ciepłotą leżącej osoby. Dzięki temu zyskamy indywidualne podłoże do spania, które wspiera nasz kręgosłup, relaksuje wszystkie mięśnie i ma działanie ortopedyczne. Jeśli jednak nie mamy możliwości zakupienia nowego materaca, warto rozważyć zakup przekładki na materac – kładziemy ja na górnej części starego materaca poprawiając wygodę spania.

Pościel

Nie ma to jak przytulić się do puchatej kołdry i odpoczywać głową na miękkiej poduszce. Zaleca się wymianę poduszki co trzy lata, a kołdry co pięć, więc jeśli jesteśmy w trakcie wymiany, teraz jest czas, aby zainwestować w zestaw, który przyniesie korzyści zarówno ciału, jak i zmysłom. Zmiana temperatury ciała podczas nocy to jedna z najczęstszych przyczyn zaburzenia snu, więc wybierzmy zestaw, który pomoże przeciwdziałać tym wahaniom.

Naturalne puch i pierze wypełniające kołdry i poduszki mogą zaoferować miękkość i izolację, albo dla osób z alergią szukajmy alternatywnych wypełnień, które pomagają regulować temperaturę, jak również są wolne od chemii i są antyalergiczne. Technologia używana do produkcji syntetycznych kołder i poduszek wykorzystuje mikrowłókna o idealnym przepływie powietrza, które pomagają utrzymać prawidłową temperaturę ciała.

Materace piankowe

Piękna poszewka

Kiedy już wybierzesz oddychającą pościel, trzeba dokupić piękne poszewki. Choć bawełna jest zazwyczaj najbardziej popularną tkaniną, inne materiały są równie warte rozważenia. Wszystko zależy od upodobań, kolorystyki sypialni i zasobu portfela. Decydujmy się na materiały oddychające, łatwe w praniu, a najlepiej nie wymagające prasowania. To z pewnością ułatwi nam życie. Dla zachowania higieny poszewki pierzemy minimalnie co trzy miesiące.

Warstwy ciepła

Tak jak wychodzimy na dwór w kilku cienkich warstwach dla lepszej kontroli temperatury, kilka warstw na łóżku może być mądrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli mamy skłonność do budzenia się z powodu przegrzania lub zmarznięcia w nocy.

Od dołu grzeje nas materac i prześcieradło. Pamiętajmy, że materace z pianką termoelastyczną dość mocno grzeją. Nie polecane są tym, którzy mają problem z nadmiernym poceniem się. Od góry warto przykryć się cienką kołdrą i dodatkowym kocem niż grubą puchową pierzyną. Wtedy łatwiej będziemy kontrolować ciepłotę, zrzucając lub dodając kolejną warstwę przykrycia.